Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W tym roku wynikła niespotykana dla mnie sytuacja. Nauczyciel zatrudniony jest w wymiarze 19/18. Okazało się, że przez pierwsze półrocze nauczyciel ma możliwość dodatkowo uczyć 3 godziny w świetlicy. Z tego wynika, że 3/26 to nadliczbówki. Organ prowadzący poinformował nas, że bez względu na to czy ma już etat z lekcji, uśrednia się go i każda nadliczbówka jest liczona z uśrednienia. Jest to z niekorzyścią dla nauczyciela. Pensum jest również wyższe. Bardzo proszę o pomoc.
Zgodnie z art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, organ prowadzący szkołę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin.
Jeżeli zatem nauczyciel ma realizować obowiązki zarówno nauczyciela przedmiotu jak i wychowawcy świetlicy w ramach jednego stosunku pracy, to godziny te będą przeliczone, zgodnie z wytycznymi organu prowadzącego, na etat nauczycielski (tak wynika z opisu zamieszczonego w pytaniu). Jest to powszechnie stosowana metoda, jednak dla nauczyciela to faktycznie niekorzystne rozwiązanie.
Jedynym sposobem na uniknięcie uśrednienia etatu jest zawarcie z nauczycielem odrębnej umowy o pracę na 3/26 na czas określony (inne stanowisko, więc może być zawarta z tym samym pracodawcą).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak rozliczyć nadgodziny nauczycielowi przedszkola, który tygodniowo ma 2,5 nadgodzin planowych i w dniu w którym pracuje od godz. 6.30 do 15.30 jest oddelegowany na zebranie związkowe ZNP od godz. 11.00 do 14.00 (pełni funkcję prezesa ogniska). Czy nauczyciel po zebraniu wraca do pracy i liczymy mu normalnie nadgodziny? Czy po zebraniu nauczyciel nie wraca już do pracy i zdejmujemy mu nadgodziny planowe?
- Witam. Nauczycielka urodziła si 11.11.1956r.staż pracy nauczycielskiej 34 lata-2 lata urlop dla por.zdr. Czy w związku z okresem ochronnym można zmniejszyć tygodniowy wymiar godzin. Pozdrawiam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z naszej szkoły (feryjnej) jest do dnia 5 kwietnia 2023 r. na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 6 kwietnia 2023 r. do 31 maja 2023 r. nauczycielka będzie przebywała na zaległym urlopie wypoczynkowym za okres wakacji w 2022 r. i ferii w 2023 r., po czym chciałaby przejść na emeryturę. Czy należy się jej jeszcze urlop za tegoroczne wakacje? Jeśli tak, to czy może wydłużyć urlop wypoczynkowy i przejść na emeryturę w lipcu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi przedszkola pracującemu w wymiarze 4/22 godz. w placówce nieferyjnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który nie wypracował tygodniowego pensum (25/25) należy wypłacić wynagrodzenie za doraźne zstępstwo. Chodzi o sytuację, kiedy dniem wolnym od pracy jest 1 listopada, który przypada w czwartek, a doraźne zastępstwo przypadło na poniedziałek, wtorek środę tego samego tygodnia.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe