Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą będzie miał prawo do urlopu za miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzień 2022 r. w przypadku kiedy umowa zawarta na czas określony kończy się 31 sierpnia 2022 r., natomiast od 1 września 2022r. będzie obowiązywała nowa umowa również na stanowisko z funkcją kierowniczą?
W stanie faktycznym, o którym mowa w pytaniu pracownik – nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą w ciągu jednego roku kalendarzowego będzie zatrudniony na podstawie 2 umów o pracę z tym samym pracodawcą. Oznacza to, że dojdzie do ustania stosunku pracy (w sierpniu 2022 r.) i następnie między stronami zostanie ponownie nawiązany stosunek pracy (we wrześniu 2022 r.).
Zakładając, że w pytaniu jest mowa o nauczycielu zatrudnionym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1762), to należy zastosować przepis art. 64 ust. 2a oraz ust. 5a i 5b. Pierwszy wskazany przepis określa wymiar urlopu wypoczynkowego w skali roku kalendarzowego przysługującego nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole – nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Z kolei stosownie do art. 64 ust. 5a Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami. Na podstawie art. 64 ust. 5b Karty Nauczyciela powyższy przepis stosuje się odpowiednio do dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz nauczyciela zajmującego inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.
Z powyższych przepisów wynika, że należy ustalić wymiar urlopu proporcjonalnego z pierwszej umowy o pracę i z drugiej umowy o pracę. Zakładając, że nauczyciel pracował na stanowisku kierowniczym w styczniu 2022 r., to z pierwszej umowy o pracę nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 24 dni urlopu wypoczynkowego (8/12 x 35 = 23,33 po zaokrągleniu 24 dni urlopu). Wymiar z drugiej umowy o pracę będzie wynosił 11 dni (4/12 x35 = 11,66). Ponieważ już raz dokonano zaokrąglenia, to przy obliczaniu drugiego wymiaru urlopu wypoczynkowego już się nie zaokrągla wyniku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób wyliczyć urlop nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie kodeksu pracy?
Nauczyciel ten został zatrudniony za zgodą Kuratora Oświaty, co do tego nauczyciela stosuje się odpowiednio przepisy Karta Nauczyciela w kwestii tygodniowego wymiaru godzin i płac. Czy urlop wypoczynkowy przysługuje w wysokości 1/12 proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy? Czy mam traktować urlop na rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 01.02.2019r. dostarczył świadectwa pracy i po przeliczeniu posiada staż pracy 5 lat. Czy nauczycielowi temu należy doliczyć do okresu pracy od którego zależy dodatek za wysługę lat oraz do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej okres studiów licencjackich a następnie magisterskich. Jeżeli wlicza się studnia do stażu to ile lat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć godziny nauczyciela pracującego w świetlicy? Nauczyciel prowadzi zajęcia świetlicowe trwające 45'. Czy zlicza je z całego tygodnia dodając po 45'? Czy 45' traktuje się jak godzinę pracy, czyli podaje w rozliczeniu 1 godzina, a nie 45'?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak i gdzie w świadectwie pracy należy wykazać następujące zwolnienia pracownika:
• zwolnienie lekarskie w okresie 15.07–15.07.2021,
• zwolnienie lekarskie na dziecko w okresach: 06.07–07.07.2021, 18–20.05.2021, 21–25.05.2021;
• dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 przedszkola w okresie 29.03–09.04.2021.
Wydaje mi się, że ad 1 należy wpisać w świadectwie pracy w pkt 4 – 4, podając 1 dzień, a ad 2 i 3 – wpisuje się w pkt 4 – 10, podając okresy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz.16.00 pracuje planowo od 12.00 do 16.00, to czy powinno się mu umożliwić pracę w godzinach rannych czyli zamienić godziny pracy z drugim nauczycielem, czy należy zwolnić nauczyciela z całego dnia pracy ponieważ o godz. 12.30 musi wyjechać aby dotrzeć na miejsce szkolenia? Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz. 16.00 pracuje planowo od godz. 7.00 do 15.30 i realizuje tygodniowo 3 planowe nadgodziny tygodniowo, które zgodnie z uchwałą rady miejskiej są rozliczne proporcjonalnie każdego dnia tygodnia, to czy zwalniając nauczyciela o godz.12.30 na szkolenie liczę mu nadgodziny planowe, czy potrącam tyle ile faktycznie zwalniam- czyli 3, tym bardziej, że za nieobecnego nauczyciela muszę innemu nauczycielowi przydzielić nadgodziny doraźne?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe