Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 85k ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. orzeczenie komisji dyscyplinarnej, od którego odwołanie nie...

PORADA PRAWNA

Przeciwko nauczycielowi bylo wszczete postepowanie dyscyplinarne. Komisja dyscyplinarna postanowila wymierzyc mu kare dyscyplinarna okreslona w art 76 ust. 1 pkt 2 KN tj. zwolnienie z pracy. Mam teraz pytanie czy na tej podstawie moge juz zwolnic nauczyciela czy czekac az okaze sie ze sie od tego wyroku nie odwolal. Natomiast jesli sie odwola to czy moge mu zmniejszyc pensje (poki co jest zawieszony i otrzymuje pensje bez dodatkow)

Na podstawie art. 85k ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. orzeczenie komisji dyscyplinarnej, od którego odwołanie nie zostało wniesione w terminie lub wniesione odwołanie cofnięto, jest prawomocne i podlega wykonaniu. Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa w razie prawomocnego ukarania w postępowaniu dyscyplinarnym karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy, a dyrektor stwierdza tę okoliczność – art. 26 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 KN. W związku z tym dyrektor nie zwalnia nauczyciela, ani nie potwierdza wygaśnięcia stosunku pracy przed uprawomocnieniem orzeczenia. Zmniejszenie wynagrodzenia nauczyciela jest uzależnione od tego, czy został zawieszony w pełnieniu obowiązków. Na podstawie art. 85u ust. 1 i 2 KN wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków może ulec zmniejszeniu najwyżej do połowy, w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie. W okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nie przysługują dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2019 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT