Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W nawiązaniu do pytania z dnia 13.01.2015 r. odnośnie przyznania dodatku funkcyjnego dla wicedyrektora szkoły na czas nieobecności dyrektora proszę o ustosunkowanie się do Rozporządzenia MEN z dnia 03.04.2009 (wcześniej z dnia 02.02.2005 r.) w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej - § 4 ust.2. Czy przytoczone przepisy mają w tym przypadku zastosowanie?
W pytaniu z dnia 13.01.2015 r. nie sprecyzowano o jaki rodzaj szkoły chodzi, tzn. czy jest to szkoła prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego (jst), czy przez organ administracji rządowej (ministra). Odpowiedź została zatem skonstruowana domyślnie dla najczęściej pojawiającej się w tego typu pytaniach grupy szkół, tj. prowadzonych przez jst.
Jeżeli jednak opisana sytuacja ma miejsce w szkole prowadzonej przez organ administracji rządowej (np. szkoła artystyczna, rolnicza, leśna), to zastosowanie będą miały przepisy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej, a dokładnie § 3.2, mówiący o tym, że dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje również wicedyrektorowi szkoły lub nauczycielowi tej szkoły, któremu powierzono pełnienie obowiązków dyrektora, od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po trzech miesiącach nieobecności dyrektora szkoły z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kobieta urodzona w 1962 r., jako pracownik obsługi została zatrudniona w 1983 r. Od 2004 przebywała na rencie chorobowej przyznanej najpierw na rok, potem na kolejny, itd. W 2018 r. ZUS przyznał jej rentę stałą. Kiedy należało z nią rozwiązać umowę o pracę? Czy należy wypłacić odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik posiada kilka zajęć komorniczych wynagrodzenia. Czy umieszczając adnotację o zajęciu wynagrodzenia na świadectwie i podając wysokość potrącenia, należy podać kwotę do każdej z sygnatur osobno czy mogę podać kwotę w zbiorczą, która w sumie została potrącona?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczycielowi, który jest w danym roku szkolnym ograniczony do wymiaru 16/18, można przydzielać doraźne zastępstwa? 2. Czy w czasie trwania roku szkolnego można zmienić ograniczenie etatu do pełnego gdy pojawi się możliwość (są godziny drugi nauczyciel zwolnił się)?
- W naszej szkole dyrektor złożył wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia bez świadczenia pracy, które upływa końcem lutego 2017 roku. Do tej pory to wicedyrektor pełnił wszelkie obowiązki. Czy organ prowadzący może w obliczu nowej reformy i na mocy nowych przepisów powierzyć obowiązki wicedyrektorowi, a jeśli tak to na jaki okres czasu i na jakiej podstawie prawnej? Czy konieczne jest jednak przeprowadzenie konkursu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Pracownik pracuje 4 godziny tygodniowo, jego pensum to 30 godzin tygodniowo, czyli z 4/30 wychodzi 0,13333. Czy jest to 0,13 etatu? Jak zaokrągla się etaty?
2. Pracownicy należy się 26 dni urlopu wypoczynkowego, pracuje na 0,2 etatu po 1,6 godz dziennie czyli 1 godzinę 36 minut codziennie (8 godzin tygodniowo: 5 dni tj. 1,6). Ile dni urlopu należy się tej pracownicy od stycznia do czerwca w dniach i godzinach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe