Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wzór uchwały wprowadzającej zmianę w statucie szkoły, która mówi o pozostaniu placówki jako szkoły podstawowej od 1.09.2019 roku
Szanowni Państwo,
uchwała musiałaby bezpośrednio odnosić się do dotychczasowych jednostek redakcyjnych i brzmienia statutu. Niestety nie będziemy mogli opracować wzoru bez informacji dotyczącej obecnego statutu.
Z wyrazami szacunku
Zespół portalu nadzor-pedagogiczny.pl
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dowóz uczniów do zielonej szkoły. Rodzice jednej z klas chcą dowieźć uczniów swoimi prywatnymi samochodami na zieloną szkołę, zabierając swoje i inne dzieci. Nauczyciel miałby dojechać również prywatnym samochodem. Proszę o podanie przepisów prawnych, które regulują takie sytuacje. Czy jest to w ogóle dopuszczalne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie jednostką obsługującą szkoły (w zakresie płac i księgowości) jest organ prowadzący - Miasto. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, odpowiedzialność za gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość obsługiwanych szkół, spoczywa na kierowniku jednostki obsługującej, czyli w tym wypadku na burmistrzu. Organ prowadzący planuje zmianę polegającą na ustanowieniu jednej ze szkół jednostką obsługującą. Jednostka ta (szkoła) zatrudni księgowego oraz specjalistę ds. wynagrodzeń, którzy będą wykonywać zadania na rzecz 5 szkół. Jaka odpowiedzialność spocznie na dyrektorze szkoły, która będzie jednocześnie jednostką obsługującą (bo zgodnie z art. 53 ustawy o finansach powinien ponosić odpowiedzialność za gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość obsługiwanych szkół)? Kto w opisanej sytuacji ponosi odpowiedzialność z art. 53: dyrektor szkoły- jednostki za wszystkie szkoły, czy każdy dyrektor odpowiada za swoją jednostkę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy asystent nauczyciela dla dziecka o niepełnosprawności w stopniu lekkim oraz autyzmem ma spełniać opiekę nad tym dzieckiem w czasie pobytu dziecka na basenie? Dziecko zostało zgłoszone do programu "Umiem pływać" gdzie wraz z rówieśnikami będzie uczyło się pływać pod nadzorem instruktora.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie.Od września zaczynam pełnić po raz pierwszy funkcję dyrektora szkoły. Bardzo proszę o podanie mi zestawu dokumentów, które muszę wypełnić na początek roku szkolnego ( oczywiście poza planem i przydziałem czynności dla nauczycieli.)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o pomoc w kwestii wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych, np. 14 października, czyli DEN:
1. Regulamin wynagradzania nauczycieli reguluje jedynie kwestię szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
2. Zgodnie z art. 39 ust. 4 należność za godz. ponadwymiarowe to składnik wynagrodzenia, którego wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, czyli wypracowanych godzin.
3. Z zasady wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, zaś za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy poszczególne przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela. Nauczycielowi przysługuje zatem wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, jeżeli był gotów do ich wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących szkoły (art. 81 § 1 Kodeksu Pracy.
4. W mojej ocenie nauczyciele nie byli gotowi do realizowania zajęć dydaktycznych, gdyż te zajęcia nie mogły odbyć się z uwagi na organizację roku szkolnego, czyli nie przysługuje im wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Czy podzielają Państwo moją opinię?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe