Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Obecnie jednostką obsługującą szkoły (w zakresie płac i księgowości) jest organ prowadzący - Miasto. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, odpowiedzialność za gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość obsługiwanych szkół, spoczywa na kierowniku jednostki obsługującej, czyli w tym wypadku na burmistrzu. Organ prowadzący planuje zmianę polegającą na ustanowieniu jednej ze szkół jednostką obsługującą. Jednostka ta (szkoła) zatrudni księgowego oraz specjalistę ds. wynagrodzeń, którzy będą wykonywać zadania na rzecz 5 szkół. Jaka odpowiedzialność spocznie na dyrektorze szkoły, która będzie jednocześnie jednostką obsługującą (bo zgodnie z art. 53 ustawy o finansach powinien ponosić odpowiedzialność za gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość obsługiwanych szkół)? Kto w opisanej sytuacji ponosi odpowiedzialność z art. 53: dyrektor szkoły- jednostki za wszystkie szkoły, czy każdy dyrektor odpowiada za swoją jednostkę?
W takim wypadku odpowiedzialność ponosi dyrektor placówki, która będzie jednostką obsługującą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel szkoły artystycznej w okresie pracy zdalnej prowadząc zajęcia indywidualne zachowuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, jeżeli lekcja nie odbyła się z powodu choroby ucznia lub braku możliwości zdalnego połączenia (uczeń nie odpowiada na próby połączenia internetowego lub telefonicznego). Czy w tym przypadku należy uznać godzinę ponadwymiarową za przepracowaną i wypłacić wynagrodzenie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy wzoru arkusza w przypadku nowych uczniów. Jak mówią przepisy, w przypadku przejścia ucznia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2018/2019 do innej szkoły arkusz ocen zakłada się na druku wg wzoru odpowiednio: 1) nr 53a lub 63b w przypadku ucznia klasy III i VI szkoły podstawowej, 2) nr 36 lub 45 w przypadku ucznia klasy I, II, IV i V, 3) nr 53b lub 63m- w przypadku ucznia klasy VII i VIII. Jaki wzór arkusza obowiązuje ucznia, który przyszedł do mnie z innej szkoły i w roku szkolnym 2018/2019 został przyjęty do klasy VI?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- proszę o przykładową procedurę zamówień pozaustawowych
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasze Przedszkole zwróci się do organu prowadzącego o wykaz zawierający: imię i nazwisko dziecka, pesel, miejsca i roku urodzenia, adresu zamieszkania a także imiona i nazwiska rodziców. Dane te potrzebne są do sporządzenia zaświadczeń o spełnianiu obowiązku przygotowania przedszkolnego. Jaka podstawa prawna umożliwia nam ubieganie się o te informacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły nie przekazał nauczycielowi przydziału czynności po jego powrocie w październiku po urlopie wypoczynkowym (po urlopie dla poratowania zdrowia? – klient wpisał oba, nie wiem czy ma to znaczenie). O prowadzeniu zajęć przedmiotowych w oddziale przygotowawczym nauczyciel został powiadomiony przez dziennik elektroniczny wieczorem po pierwszym dniu pracy po urlopie przez wychowawcę tego oddziału. Czy w tej sytuacji nauczyciel ma podjąć pracę w tym oddziale, bo takie powiadomienie jest wiążące?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe