Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie w poniższej sprawie: Jedna z pracownic zatrudniona w bursie od 2009 roku, legitymująca się jeszcze w czerwcu 2017r. 10-letnim stażem pracy (na podstawie dostarczonych świadectw pracy), w czerwcu 2017r. dostarczyła dwa zeznania świadków potwierdzające jej prace w gospodarstwie rolnym rodziców (ze wskazaniem pewnych okresów tej pracy od 16 roku życia, który ukończyła w 1993r.). Zeznania potwierdzone przez Wójta gminy, opatrzone datą 09.06.2017r. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, po zweryfikowaniu okresów pracy w gospodarstwie wykazanych w zeznaniach świadków z świadectwami pracy i edukacją tej pracownicy od 16 r.ż do ukończenia szkoły, postanowiono o zaliczeniu pewnych okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do pracowniczego stażu pracy. W związku z tym na dzień 30 czerwca 2017r. pracownica legitymuje się 21-letnim stażem pracy. Zatem od miesiąca lipca 2017 roku pracownicy będzie wypłacany dodatek stażowy w wysokości 20%. Nasuwa się pytanie: czy pracownicy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy, czy też nie w świetle opisanej sytuacji. Jeśli tak, to w oparciu o jaki przepis? Ponadto czy pracownica ta może także rościć sobie prawo do wypłaty wyrównania dodatku stażowego. Zwracam uwagę, iż dokumenty wskazujące na pracę w gospodarstwie rolnym rodziców przedłożyła w czerwcu br. opatrzone datą 09.06.2017r.
Zgodnie z art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Wymagalność roszczenia należy rozpatrywać na podstawie przepisów dot. wynagradzania pracowników samorządowych - ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych:
- dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
- dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
Pracownik nabył zatem prawo do wyższego dodatku stażowego wcześniej, a jedynie udokumentował to w późniejszym terminie. Może więc domagać się wypłaty wyrównania tego dodatku do 3 lat wstecz.
Podobnie jest z nagrodą jubileuszową. Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody (§ 8 ust. 1 Rozporządzenia), czyli w opisanym przypadku 30.06.2016 r. Jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej jest udokumentowanie przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 01.09.2017 r. włączono oddziały gimnazjalne do Zespołu Szkół. W związku z powyższym jest dwóch wicedyrektorów. Czy w tytule przydziału obowiązków wicedyrektora np." Zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności II wicedyrektora" cyfra rzymska II jest naruszeniem przepisów prawa i kto przejmuje kompetencje w czasie nieobecności dyrektora, obecny wicedyrektor czy nowo powołany w związku z przyłączeniem gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, ostatnio zadałam Państwu następujące pytanie:
Czy pracownik, który w okresie 26.01.1978 r. - 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową, a swoją pierwszą pracę podjął 1.03.1980 r. może mieć zaliczony ten okres do pracowniczego stażu pracy?
Otrzymałam następującą odpowiedz, do której mam zastrzeżenia :
Na podstawie art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1541) pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Okres służby wojskowej wlicza się więc do stażu pracowniczego uprawniającego do tych świadczeń, których regulacje nakazują wliczanie do stażu także okresów innych niż wykonywanie pracy.
Oto moje wątpliwości:
Zgodnie z art. 120 ustawy z 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, w brzmieniu obowiązujących na dzień 14 grudnia 1979r. (Dz. U. 1979r. Nr 15 p. 97) pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej lub okresowej służby wojskowej podjął pracę, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym podjął pracę, w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z kodeksu pracy oraz przepisów szczególnych. Przepis ten stosuje się również w razie podjęcia pracy na podstawie skierowania terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, jeśli wniosek o skierowanie do pracy został złożony temu organowi w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej.
Pytanie więc jest następujące: czy temu pracownikowi, który podjął pracę lub złożył wniosek o skierowanie do pracy po upływie 30 dni od zwolnienia ze służby wojskowej czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia do pracowniczego stażu pracy od którego zależą takie uprawnienia jak np. nagroda jubileuszowa, czy tylko w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego i wysokości odprawy pośmiertelnej oraz uprawnień emerytalno – rentowych ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony na czas określony od 01 września 2017 r. do 24 sierpnia 2018 r. Czy przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie roczne /13-stka/ i jak należy ją przeliczyć ?
- Nauczyciel w związku z wprowadzonym aneksem otrzymał 1 godzinę tygodniowo z uczniem chorym i należą mu się pieniądze za warunki trudne i uciążliwe . Pytanie ile zapłacić w miesiącu za godziny uciążliwe jeżeli regulamin mówi " Z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela" a za trudne 10% stawki godzinowej nauczyciela za każdą przepracowaną godzinę...Nauczyciel ten ma zasadniczej 4908 zł ...Proszę o wyliczenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy oligofrenopedagog może być nauczycielem wspomagającym dla ucznia z Zespołem Aspergera?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe