Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie kwestii urlopu pracownicy, która była zatrudniona od stycznia 2020 r. na 3/4 etatu (po 6 godz. dziennie) do 10 grudnia. Od 11.12.2020 r. jest zatrudniona na 1/2 etatu, po 4 godz. dziennie. Za 2020 r. przysługuje jej 156 godzin (26*6 h = 156 h), pracownica nie wykorzystała w tym roku ani jednego dnia. W związku z tym, że teraz pracuje po 4 godz., ściągam jej z urlopu po 4 godz. i wtedy pracownica będzie mieć więcej niż 26 dni za 2020 r.? (156 : 4 = 39 dni urlopu?). Proszę o potwierdzenie, czy ten sposób udzielenia urlopu jest prawidłowy.
Należy na wstępie wskazać, że nieprawidłowo ustalono wymiar urlopu pracownicy. Jest on obliczany dwuetapowo: 1) najpierw w dniach, proporcjonalnie do wymiaru etatu i z zaokrągleniem niepełnego dnia w górę: ¾ etatu * 26 dni = 19,5 dni, zaokrąglonych do 20 dni - art. 154 § 1 pkt 2 i § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320; 2) wymiar urlopu w pełnych dniach mnoży się przez 8 godzin, a więc ostatecznie za 2020 r. przysługuje 160 godzin urlopu: 20 dni * 8 godzin - art. 1542 § 2 KP.
Urlopu udziela się w dniach i godzinach wynikających z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy (art. 1542 § 1 KP), rozliczając ww. wymiar godzinowy. Urlopu obliczonego ostatecznie w godzinach nie przelicza się bowiem ponownie na dni. Skoro więc pracownica nie wykorzystała przysługującej puli urlopu w czasie wyższego wymiaru zatrudnienia (gdy 1 dzień roboczy obejmował 6 godzin) to obecnie w 1 dniu roboczym nie można udzielić jej urlopu w wymiarze wyższym niż 4 godziny dziennie. W przypadku, gdy pracownica nie wykorzystała ani jednej godziny urlopu za 2020 r., obecnie wybierze go 40 dni po 4 godziny (=160 godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w zespole opracowującym regulamin oceny pracy nauczyciela, osoba powołana w jego skład może pełnić funkcję przewodniczącego zespołu, będąc jednocześnie przewodniczącym ZZ w szkole, liderem zespołu nauczycieli /ma zaopiniować w/w dokument/. Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
- Witam. Jestem nauczycielem , który we wrześniu 2012 roku przepracuje 30 lat. Mam 51 lat. Kiedy mogę odejść na emeryturę? Czy muszę pracować do 65 roku życia, a może będę mogla pójsc na tzw. pomostowa. Proszę o odpowiedz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawca w internacie z uczniami niepełnosprawnymi pracuje tygodniowo 24 godziny. Ile godzin najwięcej może wynosić jego dyżur nocny (8 - zgodnie z Kp, czy może trwać 9)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka uczy j. niemieckiego (gimnazjum) ukończyła Kollegium Języków Obcych. Posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. Zatem, czy w świetle obowiązujących nowych przepisów może uczyć tego przedmiotu w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę określić wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego nauczycielowi zatrudnionemu (na zastępstwo) w placówce nieferyjnej (oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej) od 11 lutego 2019 r. do 10 lutego 2020 r. a następnie od 11 lutego 2020 r. do 7 lipca 2020 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe