Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o poradę w następującej sprawie:nauczyciel-emeryt zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony pracuje dwa dni w tygodniu a trzeciego dnia jest obecny w szkole przez dwie godziny. Z uwagi na problem z obsadzeniem wychowawstw została mu powierzona ta funkcja na rok szkolny. Niestety nie wywiązuje się z obowiązków wychowawcy i jak twierdzi nie ze swojej winy , lecz dlatego, że jest rzadziej niż inni w szkole.Odmówił wyjazdu na wycieczkę z własną klasą, gdyż wycieczka wypadła w jego dniu wolnym. Mam możliwość zatrudnienia od 1 września 2013 r. nauczyciela kontraktowego z kwalifikacjami do dwu przedmiotów, a tym samym w pełnym wymiarze. Mogę więc powierzyć mu wychowawstwo, które będzie sprawował przez 5 dni w tygodniu. Czy mogę podziękować nauczycielowi,o którym pisałam na wstępie, uzasadniając decyzję o rozwiązaniu umowy potrzebą placówki?
Co do zasady można zwolnić nauczyciela na podstawie Karty Nauczyciela:
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
W wypowiedzeniu należy jednak dokładnie i konkretnie określić przyczyny zwolnienia. Muszą być wymienione; nie wystarczy tylko określenie "potrzeby placówki".
W omawianym przypadku, o ile nauczyciel nie sprawia innych "problemów", ciężko będzie określić przyczyny zwolnienia. Samo niewywiązywanie się z obowiązków wychowawcy klasowego nie stanowi wystarczającego powodu do zwolnienia, jeżeli pozostałe obowiązki nauczyciela wykonuje prawidłowo.
Najlepiej byłoby rozstać się z nauczycielem za porozumieniem stron.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel grupy przedszkolnej (6 latki) z pensum 24/25 dodatkowo prowadzi zajęcia z doradztwa zawodowego 1/22 oraz zajęcia rewalidacyjne z uczniem klasy V i uczniem przedszkola. Z jakiego pensum powinien mieć liczone zajęcia rewalidacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, który uczył w gimnazjum od 18 maja 2016 roku do dnia dzisiejszego przebywa na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich (Pani urodziła w tym czasie dwoje dzieci) łącznie udzielono w/w urlopów do dnia 23 października 2018 roku. Zgodnie z Reforma w Oświacie zlikwidowano jest w naszej szkole gimnazjum- obecnie jest jedynie jedna trzecia kl. gimnazjum i osiem klas szkoły Podstawowej. Jak wynika z powyższego dla nauczyciela, który wróci z urlopów 23 października 2018 roku nie ma godzin lekcyjnych. Bardzo prosze o informacje jak rozwiązać z w/w nauczycielem umowę o pracę. Nauczyciel jest nauczycielem kontraktowym i umowę ma na czas nieokreślony. Bardzo prosze o dokładne wyjaśnienie i podanie podstawy prawnej.
- Wicedyrektor gimnazjum przebywała na zwolnieniu lekarskim od 03.04.2017r do 30.07.2017 r. Wykorzysta urlop wypoczynkowy w wymiarze 7 tygodni: 2 tygodnie - ferie zimowe, 5 tygodni (od 31.07.2017r do 03.09.2017r. Do wykorzystania zostanie jej 1 tydzień. Wicedyrektor zrezygnowała z funkcji wicedyrektora od 01.09.2017 r. Oznajmiła także, że pozostały urlop chce wykorzystać biorąc po 1 dniu w celu realizacji przewidywanych wizyt i badań lekarskich. 1.Czy mogę jej udzielać 1-dniowych urlopów wypoczynkowych?; 2. Kiedy powinna wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie 8 dni wolnych od zajęć dydaktycznych(ustala je dyrektor)nauczyciele muszą przychodzić do pracy? Nadmieniam, że żaden rodzic nie zadeklarował uczestnictwa dzieci w zajęciach opiekuńczych, które szkoła zorganizowała.
- Na jakich zasadach można zatrudnić do wykonywania zadań administracyjnych w ramach projektu finansowanego ze środków UE (np. koordynator projektu) osobę, która w danej szkole już jest zatrudniona jako nauczyciel? Czy to może być odrębna umowa na stanowisku pracownika administracyjnego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe