Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel, który uczył w gimnazjum od 18 maja 2016 roku do dnia dzisiejszego przebywa na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich (Pani urodziła w tym czasie dwoje dzieci) łącznie udzielono w/w urlopów do dnia 23 października 2018 roku. Zgodnie z Reforma w Oświacie zlikwidowano jest w naszej szkole gimnazjum- obecnie jest jedynie jedna trzecia kl. gimnazjum i osiem klas szkoły Podstawowej. Jak wynika z powyższego dla nauczyciela, który wróci z urlopów 23 października 2018 roku nie ma godzin lekcyjnych. Bardzo prosze o informacje jak rozwiązać z w/w nauczycielem umowę o pracę. Nauczyciel jest nauczycielem kontraktowym i umowę ma na czas nieokreślony. Bardzo prosze o dokładne wyjaśnienie i podanie podstawy prawnej.
W szkole feryjnej nauczycieli zwalnia się (zarówno na podstawie przepisów Karty Nauczyciela - art. 20, jak i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe - art. 225) z końcem roku szkolnego za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Dodatkowo, w przypadku nauczycieli gimnazjum, w pierwszej kolejności przenosi się ich w stan nieczynny (art. 225 ust. 1 ustawy).
Z przyczyn organizacyjnych (brak godzin) nie można zatem zwolnić nauczyciela w trakcie roku szkolnego. Dopiero w kolejnym roku będzie można takiego nauczyciela zwolnić, zachowując ustawowe terminy wypowiedzeń.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwolniłam dyscyplinarnie nauczyciela. Nie stawiał się do pracy od 18 maja do 23 maja 2023 r., nie kontaktował się ze szkołą. Umowa została wypowiedziana z dniem 22 maja i wysłana pocztą za potwierdzeniem odbioru. W dniu 25 maja 2023 r. za okres 24-29 maja 2023 r. do szkoły wpłynęło zwolnienie lekarskie od lekarza psychiatry, ale nie ma kodu choroby. Następne wpłynęło zwolnienie lekarskie za okres 30 maja – 2 czerwca 2023 r. wystawione 29 maja 2023 r. przez lekarza rodzinnego. Następne zwolnienie wystawiono 31 maja 2023 r. przez lekarza psychiatrę za okres 18-23 maja 2023 r. (opieka nad mężem). Czy te zwolnienia mają wpływ na zwolnienie dyscyplinarne, wysłane 22 maja 2023 r., które pracownik odebrał 29 maja 2023 r.? Pracownik zadzwonił 22 maja 2023 r. wieczorem i był pod wpływem alkoholu co potwierdził. Rozmowa się na tym zakończyła.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Moje pytanie dotyczy przekształcenia stosunku pracy na czas nieokreślony na stosunek pracy na podstawie mianowania.
Niedopatrzenie spowodowało, że brak takich przekształceń w teczkach osobowych. Jak postąpić zgodnie z prawem?
1) z nauczycielami, którzy dawno temu otrzymali mianowanie z urzędu (teraz często są już dyplomowani)i nie mają zaśw. o niekaralności?
2) z nauczycielami, którzy byli zatrudnieni przed 2008 r. (nie wymagano wtedy zaśw. KRK), a są mianowani?
3) czy w ogóle wszystkim trzeba ten stosunek pracy przekształcać?
Bardzo proszę o szczegółową odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z zatrudnionych nauczycielek jest w ciąży. Ma umowę do 31.08.2018 r., ale muszę jej ją przedłużyć do dnia porodu, czyli do początku przyszłego roku. Miała do tej pory 6/18. W nowym roku szkolnym w arkuszu przewidziane jest dla niej 4/18. Muszę komuś przydzielić te godziny. Mam drugiego nauczyciela tego samego przedmiotu, będzie on miał swoich 4/18 godzin. Jak zatrudnić tą osobę na zastępstwo? Jak na umowie określić jej godziny? Czy ma być, że 4 swoje, a 4 na zastępstwo? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na prośbę nauczyciela w kwietniu otrzymał zgodą na roczny urlop wychowawczy. W sierpniu po rekrutacji dokonano podziału na grupy zajęcia w-f i okazało się, że jest możliwość zatrudnienia w wymiarze 6 godzin. 3 września złożył oświadczenie, że podejmuje prace z dniem 3 października. Dyrektor nie wyraża zgody na zatrudnienie gdyż burzy to plan pracy, pobory wypłacone i nie chce zatrudnić zgodnie z KN paragraf 67.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciela urodziła 12.04.2012 r. chore dziecko (posiada orzeczenie o niepełnosprawności) do tej pory został jej udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach: 1. 01.03.2013-30.08.2013 6 miesięcy; 2. 01.09.2013 - 31.08.2014 rok; 3. 01.09.2014 - 31.08.2015 rok.
Wpłynęło mi kolejne podanie na urlop wychowawczy od 01.09.2015r do 31.08.2016 . Czy powinnam jej doliczyć jeszcze 6 miesięcy do starego niewykorzystanego urlopu i resztę z dodatkowego urlopu wychowawczego na chore dziecko ? Czy liczyć to jako kolejny urlop wychowawczy dodatkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe