Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 155(1) § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem...

PORADA PRAWNA

03 października 2023 Kadry

Proszę o pomoc w ustaleniu ilości urlopu dla sprzątaczki zatrudnionej na 1/2 etatu, która pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny, od 1 września 2023 r. do 9 października 2023 r. Proszę o potwierdzenie prawidłowości moich obliczeń: 26 dni x 0,5 etatu = 104 godziny na cały rok. Pracownica zatrudniona na 2 miesiące (po zaokrągleniu), a więc 13/12 x 2 miesiące = 2,16 po zaokrągleniu 3 dni x 8 godz. = 24 godz. Ściągam pracownikowi 4 godziny za 1 dzień a więc 24h/4= 6 dni. Czy jest to prawidłowe i pracownika de facto nie będzie 6 dni w pracy?

Zgodnie z art. 155(1) § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w skali roku. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Pracownica, o której mowa przepracowała (w zaokrągleniu) 2 miesiące na pół etatu. To daje 2/12 x 26 x 1/2 = 3 dni, czyli 24h.

Skoro pracuje po 4h dziennie, to tyle właśnie z puli urlopu wykorzystuje za jeden dzień. Ma więc faktycznie 6 dni po 4h urlopu.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT