Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc prawną: Ile godzin powinien formalnie pracować łącznie nauczyciel, który ma w szkole 1,5 etatu (27 godzin); A) do 40 godzin, B) do 60 godzin (proporcjonalnie), C) 40 godzin + 9 dydaktycznych ponadwymiarowych. Jaką podstawą prawną posłużyć się na spotkaniu z rada pedagogiczną?
Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin nie moze przekroczyć 40 godzin na tydzień. Jest to tygodniowa norma czasu pracy wynikająca z art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela i oznacza, ze nauczycielom nalezy tak organizować pracę, aby nie przekraczać tygodniowo 40 godzin.
Na ten czas pracy składają się: zajęcia wynikające z pensum nauczyciela (te zajęcia są ewidencjonowane w odpowiednim dzienniku), inne zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, np. kółka zainteresowań, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, przeprowadzanie egzaminu gimnazjalnego, wycieczki, zebrania z rodzicami, posiedzenia rady pedagogicznej, itp. (te zajęcia nie podlegają ewidencji) oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym (te zajęcia rowniez nie podlegają ewidencji).
Godziny ponadwymiarowe stanowią część czasu pracy, która podlega ewidencji. One również wchodzą w skład tygodniowego czasu pracy nauczyciela (w skład limitu 40 godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne? Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rozwijające umiejętności społeczne dla dzieci z orzeczeniami ? Jeżeli odpowiedzi są negatywne to kto może prowadzić takie zajęcia?
- Jak określić wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego pracownikowi, z którym umowa jest zawierana co miesiąc na zastępstwo w informacji o warunkach zatrudnienia? Pracownik jest zatrudniany na 1/2 etatu i jest to jego pierwsza praca.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy awansu nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego. Rozpoczęcie stażu 01.09.2015 r. od 04.09.2017 r nauczyciel przebywał na zwolnieniu ciągłym lekarskim w związku z ciążą a od 15.03.2018 r. na urlopach związanych z macierzyństwem do 13.03.2019 r. Czy nauczyciel może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego czy jego nieobecność (1 rok 6 m i 10 dni) jest zbyt długa i musi on od nowa zaczynać staż? po urlopach związanych z rodzicielstwem przysługuje również urlop uzupełniający, czy on również wlicza się w okres nieobecności?
- Jakie dokumenty powinien przedstawić nauczyciel, który rozpoczyna pracę w szkole, a wcześniej przepracował 16 lat jako asystent na uczelni, aby uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego? Jaka jest w takim przypadku procedura przyznawania stopnia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prawidłowo rozliczyć dzień za święto przypadające w sobotę (na przykład 11 listopada 2023 r.)? Czy należy ten dzień „oddać” w danym miesiącu kalendarzowym, w którym wypada takie święto czy można oddać go pracownikowi do końca roku kalendarzowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe