Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie wzoru arkusza kontroli realizacji godzin karcianych w rozliczeniu półrocznym.
Art. 42 Karty Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
(...)
7a. Zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela:
1) o których mowa w ust. 2 pkt 1, z wyłączeniem zajęć i czynności realizowanych w placówkach (...)
2) o których mowa w ust. 2 pkt 2, z wyłączeniem zajęć i czynności realizowanych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych działających na podstawie ustawy wymienionej w pkt 1, realizowane w wymiarze określonym w ust. 2 w pkt 2 odpowiednio w lit. a i b, są rejestrowane i rozliczane w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.
Wzór arkusza nie obowiązuje, ponieważ dyrektor rozlicza wyłącznie ilość przepracowanych godzin przez nauczycieli. Zapis "w rozliczeniu płrocznym" (art. 42 ust. 7a pkt 2) oznacza, że jeśli np. nauczyciel w 1-dnym miesiącu przepracował zbyt mało godzin, powinien je odpracować w ciągu pół roku: w następnym miesiącu lub jeszcze w innym terminie tak, by rozliczyć się w całości z obowiązkowych godzin.
Powiedzmy, że takim dniem jest 14 października i nauczyciel - w zależności od typu szkoły - powinien przepracować w tym miesiącu 4 godziny (1 godzina w tygodniu), ale nie odbył jej 14.10, zatem musi ją odpracować w następnych miesiącach: listopadzie lub grudniu, lub np. w styczniu.
Jeśli dyrektor decyduje się na wprowadzanie dodatkowej dokumentacji i rozliczania godzin nauczyciela w arkuszu, powinien zamieścić ilość przepracowanych godzin, co na ogół dyrektorzy robią w dziennikach zajęć pozalekcyjnych obowiązkowo prowadzonych przez nauczycieli, którzy po każdym miesiącu sumują ilość przepracowanych godzin. Taki sposób rozliczania się nauczycieli znacznie ułatwia dyrektorowi kontrolę bez wprowadzania (zbędnej) dodatkowej dokumentacji.
Na prośbę - wzór ukaże się w pierwszym tygodniu lutego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący dokonuje oceny pracy, jakie dokumenty podlegają kontroli?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do przedszkola od 01.09.2016 będzie uczęszczało dziecko, które ma Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i Opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Dokumenty te wydane są w tym samym terminie. W związku z niepełnosprawnością dziecka będzie zatrudniony w grupie nauczyciel wspomagający. Czy dziecko dodatkowo powinno korzystać z indywidualnych zajęć wczesnego wspomagania na terenie przedszkola?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jakie uchwały i zarządzenia powinien wydawać dyrektor Bursy Międzyszkolnej(jednostka samorządowa, feryjna)? Bardzo proszę o wykaz takich dokumentów gdyż sprawuję stanowisko kierownika ds. nadzoru pedagogicznego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jestem nowym dyrektorem powołanym (bez przeprowadzenia procedury konkursowej) od grudnia 2013 r. Dotychczas obowiązywała w szkole koncepcja pracy szkoły wprowadzona przez poprzedniego dyrektora. Kiedy i w jaki sposób wprowadzić nową koncepcję pracy szkoły?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Zapoznanie rady pedagogicznej z planem nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny powinno mieć miejsce do 15 września danego roku. W tym roku 15 września przypada na niedzielę. Czy zebranie nauczycieli należy przeprowadzić najpóźniej do dnia 13 września czy można też przeprowadzić je 16 września w poniedziałek? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii od strony prawnej.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe