Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie wykładni prawnej oraz udzielenie porady w sprawie interpretacji przepisów dotyczących naliczania stażu pracy pracownikom pedagogicznym. Czy świadectwo pracy które, zdaniem organu prowadzącego zostało wydane nie zgodnie z przepisami prawa, może stanowić podstawę do zaliczenia stażu pracy? Zwrócił się do mnie nauczyciel w sprawie zaliczenia stażu pracy za okresy zatrudnienia w poprzednich szkołach. Nauczyciel w latach 1986 -1990 pracował w szkole, z której na podstawie art. 18 KN został przeniesiony do mojej szkoły.W dniu dzisiejszym dostarczył świadectwo pracy z tamtej szkoły. W mojej szkole pracował w latach 1990 -1999 do chwili utworzenia gimnazjum, z dniem 01.09.1999 z art 18 KN został przeniesiony na stanowisko dyrektora gimnazjum. Za ten okres zostało wystawione świadectwo pracy. Od 01.09.2017 jest pracownikiem mojej szkoły i nadal pełni funkcję dyrektora do 31.08.2019 r. Od organu prowadzącego usłyszałam, że nie mogę zaliczyć stażu pracy za lata 1986- 1990 oraz 1990 -1999. Jeżeli to uczynię to postąpię niezgodnie z przepisami prawa i naruszę dyscyplinę budżetową. Bardzo proszę o pomoc, podanie podstawy prawnej którą mogłabym przedstawić organowi prowadzącemu.
W opisanej sytuacji zastosowanie mają przepisy § 7 Rozporządzenia MENiS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...). Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy (z wyjątkiem sytuacji, gdy nauczyciel jest zatrudniony jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć - tu do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia). Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.
Zgodnie z powyższym nauczyciel otrzymuje dodatek stażowy w pełnej wysokości jedynie w szkole macierzystej (chyba, że jest zatrudniony w niepełnym wymiarze w obu szkołach co łącznie nie daje mu jednak pełnego etatu). W szkole, w której jest dodatkowo zatrudniony, dodatek stażowy przysługuje w wysokości 3% po trzech latach pracy. W opisanej sytuacji nauczyciel nie powinien otrzymać świadectw pracy, ponieważ był przenoszony do innych szkół na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela. Takie przeniesienie nie powoduje ustania stosunku pracy, nie ma zatem podstaw do wystawiania świadectwa pracy. Dokumentacja pracownicza nauczyciela, w tym akta osobowe przekazywana jest do kolejnej szkoły, a nauczyciel ma ciągłość zatrudnienia. Z pytania wynika, że w chwili obecnej wciąż jest zatrudniony w gimnazjum, do którego również został przeniesiony, więc w gimnazjum powinien otrzymywać dodatek w wysokości 20%, a w Państwa szkole - po 3 latach za okres dodatkowego zatrudnienia, licząc od 01.09.2017 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przepisy regulujące wynagradzanie nauczycieli za ustne egzaminy maturalne odnoszą się również do tzw. matury próbnej? Czy za matury próbne i przepracowane w ten sposób nadgodziny nauczycielom nie przysługuje żadne wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w niepublicznej szkole podstawowej (o uprawnieniach szkoły publicznej) musi być gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedmedycznej? Jeśli nie, to czy jest gdzieś narzucona liczba godzin na jaką powinna być zatrudniona pielęgniarka szkolna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako dyrektor bursy mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia i czy starosta może odmówić udzielenia urlopu?
- Czy zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są zajęciami terapeutycznymi. Jeśli nie ma podanego pensum przez organ prowadzący to można liczyć pensum 18? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
- Czy nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin (placówką macierzystą jest inna szkoła) można zmienić w trakcie roku szkolnego wymiar zatrudnienia z 15/18 na 12/18? Czy jest potrzebna zgoda nauczyciela na jego obniżenie? Nauczyciel, o którym mowa, jest bardzo często nieobecny z różnych powodów i nie jest w stanie zrealizować podstawy programowej z przedmiotu, którego uczy. Nie mam innego specjalisty, który mógłby prowadzić zastępstwa, więc uczniowie albo mają wtedy inne lekcje, albo są zwalniani do domu. Istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela, który ma odpowiednie kwalifikacje i mógłby przejąć część obowiązków tego, który tak często jest nieobecny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe