Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź w sprawie wymiaru urlopu dla pracownika niepedagogicznego zatrudnionego w szkole w wymiarze 3/4 etatu?
W pytaniu nie podano, do jakiego ogólnego wymiaru urlopu uprawniony jest pracownik.
Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:
Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu odpowiednio 20 albo 26 dni. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
W przypadku pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosić będzie odpowiednio 15 albo 20 dni (0,75 * 20 dni = 15 dni; 0,75 * 26 dni = 19,5, po zaokrągleniu 20 dni).
Urlopu udziela się w godzinach, przy czym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Należy więc obliczony wymiar w dniach pomnożyć przez 8 (15 * 8 = 120 godzin albo 20 * 8 = 160 godzin). Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (z ogólnej puli godzin odejmuje się za każdy dzień urlopu tyle godzin, ile pracownik ma do przepracowania w danym dniu).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy może zostać przeniesiony nauczyciel na podstawie art. 18 ust. 4 KN na czas określony (rok szkolny)? Nauczyciel w przyszłym roku szkolnym nie ma możliwości dalszego zatrudnienia(jest zatrudniony na podstawie mianowania), więc zwrócił się z prośbą do dyrektora szkoły o wyrażenie zgody na przeniesienie, ale na okres od 1 września do 31 sierpnia (rok szkolny). Dyrektor placówki do której ma być przeniesiony nauczyciel, może zatrudnić nauczyciela, ale tylko na rok czasu (nie ma możliwości kontynuowania zatrudnienia na następne lata). Czy zatem przeniesienie jest możliwe na czas określony na podstawie art. 18 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jakim systemie godzinnym powinien pracować wicedyrektor szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele strajkują, nie wiem do kiedy, czy muszę udzielić zaplanowanego urlopu od 23-30.IV? Jeśli go nie udzielę zgodnie z planem urlopu czy poniosę koszty finansowe, bo nauczyciel ma wykupione i opłacone wczasy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany jest zatrudniony na 17/18- umowa o pracę na czas nieokreślony. Od połowy września "zwolniła się" jedna godzina, ale tylko do końca roku szkolnego. Czy jest obowiązek zmienienia mu formy zatrudnienia poprzez mianowanie?
- Poprzedni dyrektor, zawarł z księgową ustną umowę na prowadzenie finansów Rady Rodziców. Księgowa co miesiąc przelewa sobie z konta Rady Rodziców ok. 420 zł. Okazało się, że obecni członkowie RR nic o tym nie wiedzą. Nadmieniam, że RR nie jest organem mocno angażującym się w życie szkoły i w zasadzie teraz to z mojej inicjatywy próbuję nadać jej funkcjonowaniu jakąś "normalność". Czy mogę po prosty zakazać księgowej przelewania sobie comiesięcznej wypłaty i czy w ogóle RR może uchwalić opłatę za prowadzenie jej finansów? Proszę także o podanie aktów prawnych regulujących funkcjonowanie RR, oprócz Ustawy o systemie oświaty.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe