Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące godzin do dyspozycji dyrektora w gimnazjum: czy dyrektor może zwiększyć ilość godzin na realizację podstawy programowej z danego przedmiotu na okres 3 miesięcy, a później na kolejny przedmiot, podczas realizacji którego nastąpił problem z rytmicznością ze względu na nieobecności nauczyciela? Czy konieczne jest zaplanowanie tej godziny na okres co najmniej jednego semestru?
W nowym rozporządzeniu przewidziano niejako dwa rodzaje godzin do dyspozycji dyrektora. Pierwsze z nich (wcale nie nazywające się godzinami do dyspozycji dyrektora), przypominające te dawne gddd, to godziny wynikające z różnicy pomiędzy ogólną liczbą godzin przeznaczoną na realizację podstawy programowej (godziny z "ramówki" - 88 h) a liczbą godzin przyznanych w rozporządzeniu na ich realizację - 90 h (29, 30 i 31). Te dwie godziny dyrektor przeznacza na konkretne zajęcia w 3-letnim planie nauczania danej klasy.
Drugi rodzaj godzin do dyspozycji dyrektora, ten właściwy według nowego rozporządzenia, to godziny pozostałe po zrealizowaniu podstawy programowej (zaplanowanej na 32 tygodnie). Te godziny można przeznaczać na różne zajęcia, zarówno na zwiększenie obowiązkowych zajęć, jak i innych rodzajów, np. projektów edukacyjnych. Należy jednak pamiętać, że zmiana rodzaju zajęć nie może pociągać za sobą zmiany wymiaru zatrudnienia nauczycieli w trakcie roku szkolnego, można więc dokonać takich zmian praktycznie tylko w przypadku, gdy nauczyciel, któremu "zabieramy" godziny zatrudniony jest w wymiarze przekraczającym etat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam 62 lata i jestem nauczycielem, na emeryturę odeszłam w 2008 r. Do grudnia 2008 r. miałam 29 lat stażu pedagogicznego i tyle lat pracy przy tablicy. Czy mogę ubiegać się o rekompensatę z ZUS?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin edukacji przedszkolnej mogę zaplanować dla nauczyciela Oddziału Przedszkolnego (5 latki), jeżeli j. angielski będzie realizował drugi nauczyciel j. angielskiego (przypominam pensum 25/25)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z przepisami prawa oświatowego od 1 września obowiązują zmiany w statutach w szkołach.Jak należy sprecyzować uchwałę, wprowadzającą nowy statut w placówce.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W klasie I, liczącej 17 dzieci, jest uczeń z orzeczeniem i opinią PPP. Czy za zgodą organu prowadzącego mogę zatrudnić nauczyciela wspomagającego, gdyż takie jest zalecenie poradni?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 18 maja 2020 r. ponownie mają być prowadzone zajęcia rewalidacyjne w formie stacjonarnej. Czy w związku z tym w przedszkolu niepublicznym nie można już prowadzić zajęć terapeutycznych w formie zdalnej? Czy możliwe jest prowadzenie tych zajęć w formie stacjonarnej lub zdalnej w zależności od decyzji rodzica?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe