Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Warunki organizacji zajęć z uczniami posiadającymi orzeczenia i opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9...

PORADA PRAWNA

30 sierpnia 2021 Prawo oświatowe

W klasie I, liczącej 17 dzieci, jest uczeń z orzeczeniem i opinią PPP. Czy za zgodą organu prowadzącego mogę zatrudnić nauczyciela wspomagającego, gdyż takie jest zalecenie poradni?

Warunki organizacji zajęć z uczniami posiadającymi orzeczenia i opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1309 z późn. zm. – dalej rozporządzenie). Jeżeli chodzi o kwalifikacje tzw. nauczyciela wspomagającego, to § 7 ust. 1 rozporządzenia stanowi, że w przedszkolach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi, przedszkolach integracyjnych, szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi i szkołach integracyjnych zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego, z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Odnosząc się do kwestii obowiązku zatrudnienia takiego nauczyciela, podkreślić należy, że wszystko zależy od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia u ucznia.
Jeżeli stwierdzono u niego autyzm, zespół Aspergera lub niepełnosprawności sprzężone, to zgodnie z zapisem § 7 ust. 2 rozporządzenia obowiązkowo zatrudnia się nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów lub pomoc nauczyciela, zgodnie oczywiście z zaleceniem zawartym w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jeżeli natomiast mamy do czynienia z uczniem, u którego zdiagnozowano inne niepełnosprawności, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym, za zgodą organu prowadzącego można zatrudniać dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia odpowiednio uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub specjalistów, lub pomoc nauczyciela z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT