Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź dotyczącą przyznanie trzynastki za rok 2015 niżej wymienionym nauczycielom: 1. Nauczycielka wróciła z urlopu rodzicielskiego 10.06.2015r. i pracuje nadal, czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 2. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 30.06.2015r. (zwolnienie lekarskie 30.06.2015r.), czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 3. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 26.06.2015r. Trzynastka za rok 2015 nie należy się gdyż nie ma przepracowanego pół roku ? ; 4. Nauczyciel zatrudniony od 01.10.2015r. do 31.08.2016r. Trzynastka się należy czy nie?; 5. Nauczycielka zatrudniona na zastępstwo od 01.09.2015r. do czasu powrotu nauczyciela ze zwolnienia. Trzynastka się należy czy też nie ?
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określa warunki nabycia prawa do tzw. "13 - tki".
Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Dalej przepisy określają przypadki, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane. Wśród nich znajduje się sytuacja nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis ten jest różnie interpretowany, co doprowadziło do dwóch stanowisk: pierwsze, mówiące o tym, że zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły to zatrudnienie od 1 września (takie jest też stanowisko MEN) i drugie, zgodnie z którym zatrudnienie zgodne z organizacją pracy szkoły może nastąpić w każdym czasie, zgodnie z potrzebami szkoły i nie jest tożsame z organizacją roku szkolnego, np. zatrudnienie na zastępstwo albo zatrudnienie nauczyciela do prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego, zajęć rewalidacyjnych lub innych, gdy potrzeba taka wynikła w trakcie roku. To stanowisko wydaje się być słuszniejsze, choć wciąż są to tylko interpretacje nie mające żadnej mocy prawnej.
1. Nauczycielce powracającej z urlopu rodzicielskiego przysługuje 13-tka. Ustawa wymienia urlop rodzicielski, jako jeden z przywilejów otrzymania proporcjonalnego świadczenia bez konieczności przepracowania co najmniej 6 miesięcy.
Pozostałe przypadki zależeć będą od przyjętej przez Państwa interpretacji przepisów ustawy dot. organizacji pracy szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje jakiś przepis, który określa godziny funkcjonowania opieki świetlicowej podczas dni dyrektorskich. Dodam, że na co dzień szkoła funkcjonuje w godzinach 6:30-17:00, a zajęcia dydaktyczne są od 8:00-14:35. Czy szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę aż do godziny 17?
- Jeżeli z nauczycielem jest zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony i od września nie ma dla niego pełnego etatu ( jedynie 15 godzin)to jak formalnie załatwić sprawę umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej do zaliczenia stażu pracy dla pracownika obsługi na podstawie świadectw pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy są jakieś podstawy prawne, aby nauczycielowi zatrudnionemu na podstawi mianowania przydzielić "czysty etat"- 18 godzin, a emerytowanemu nauczycielowi 20 godzin? Nadmieniam, że nie składam do dyrektora o wniosku o nieprzydzielenie mi godzin ponadwymiarowych.
- Nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym od 06.03.2012 -do 23.05.2013 .
Czy należą mu się dni wolne? ( np. za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2012 roku?)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe