Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli z nauczycielem jest zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony i od września nie ma dla niego pełnego etatu ( jedynie 15 godzin)to jak formalnie załatwić sprawę umowy?
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.
(...)5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
5a. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.
5b. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
5c. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych.
Zatem, w razie zaistnienia w szkole zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN). Przepis ten dotyczy jednak tylko nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.
Natomiast zmiana warunków umowy nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę następuje na podstawie Kodeksu pracy w związku z art. 91c KN. Kodeks przewiduje dwa sposoby zmiany treści umowy o pracę:
- porozumienie stron,
- wypowiedzenie warunków pracy lub płacy.
Przy czym zmiana warunków zatrudnienia w oparciu o porozumienie stron następuje z dniem określonym w porozumieniu, a jeżeli dzień nie został w porozumieniu określony - z dniem jego zawarcia.
Natomiast w wypowiedzeniu zmieniającym należy zamieścić informacje:
- datę wejścia zmian, o których mowa w wypowiedzeniu,
- wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy,
- wskazanie okresu wypowiedzenia (z przestrzeganiem 3-miesięcznego okresu - informacja o wypowiedzeniu do 31.05),
- określenie nowych warunków zatrudnienia i płacy,
- uzasadnienie wypowiedzenia (na podstawie art. 20 KN),
- informacja o możliwości odmowy przyjęcia proponowanych zmian,
- pouczenie o prawie odwołania się do sądu pracy.
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (ze zm.)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w internacie działającym przy szkole ponadgimnazjalnej może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca, która ukończyła:
1. studia mgr na kierunku: pedagogika w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej specjalność nauczycielska,; 2. studia mgr na kierunku wychowanie techniczne, świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego do pracy opiekuńczo-wychowawczej (270-godzinny kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może nakazać nauczycielowi prowadzenie zajęć indywidualnych w domu ucznia w którym panuje choroba zakaźna Nauczyciel odmówił wyjazdu na zajęcia. Jak rozwiązać taką sytuację zgodnie z prawem?
- Pracownik obsługi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym zatrudniony jest na 0,5 etatu. Czy tygodniowy czas pracy może być zaplanowany na 3 dni zamiast 5 dni roboczych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wygaszanego gimnazjum zatrudniony przez mianowanie od 1 września 2018 r. będzie miał 10 godzin w gimnazjum i 4 godziny w szkole podstawowej. W piśmie informującym o ograniczeniu etatu powinnam wpisać 10/18 czy 14/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w styczniu 2018 r. przedstawił dyrektorowi orzeczenie lekarskie z dnia 28.12.2017 r. o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. Nadmienię ze obecnie ww nauczyciel przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy dyrektor szkoły na starych zasadach powinien udzielić mu urlopu czy w oparciu o nowe przepisy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe