Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w internacie działającym przy szkole ponadgimnazjalnej może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca, która ukończyła: 1. studia mgr na kierunku: pedagogika w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej specjalność nauczycielska,; 2. studia mgr na kierunku wychowanie techniczne, świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego do pracy opiekuńczo-wychowawczej (270-godzinny kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej).
Ukończenie pedagogiki resocjalizacyjnej oraz kursu kwalifikacyjnego z pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej nie dają kwalifikacji do pracy w internacie (§ 24 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz.U. z 2015 r., poz. 1264 z późn. zm.; § 24 pkt 1 i 2 projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12295107). Nauczyciel mógłby zajmować stanowisko wychowawcy internatu tylko pod warunkiem, że ukończone studia magisterskie na kierunku wychowanie techniczne dają jemu wystarczające kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu w tej konkretnej szkole ponadgimnazjalnej, przy której działa internat, co musi stwierdzić dyrektor (§ 24 pkt 3 ww. rozporządzenia oraz § 24 pkt 3 ww. projektu nowego rozporządzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony musi prosić o zgodę dyrektora na dodatkowe zatrudnienie? Nie jest to umowa o pracę lecz umowa zlecenie (na przeprowadzenie zajęć w określonej liczbie godzin).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji pracuje w wymiarze ½ etatu (20 godz. tygodniowo) wg harmonogramu od wtorku do soboty po 4 godziny. Czy jeżeli święto wypada w poniedziałek (dzień wolny dla tego pracownika) to pracownikowi temu należy się dodatkowy dzień wolny? Poproszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej do rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta oraz rozwiązania umowa o pracę na mocy porozumienia stron?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia: mgr z pp edukacji wczesnoszkolnej oraz studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki oraz uprawnienia do pracy z dzieckiem autystycznym może pracować z dzieckiem, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną: autyzm, słabosłyszenie. Jest to dziecko w I klasie szkoły podstawowej. Powyższy nauczyciel o tych kwalifikacjach pracuje jako nauczyciel wspomagający. Czy ten sam nauczyciel może również prowadzić zajęcia rewalidacyjne w wymiarze dwóch godzin zgodnie z kwalifikacjami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 12.02.2017 r nabyłby prawo prawo do nagrody jubileuszowej (25-lecia) w dniu 31 marca 2016 r złożył podanie i zaświadczenie z urzędu pracy, że w dniach 11.01.96 do 10.01.97 (1 rok) pobierał 100% zasiłek dla bezrobotnych. Czy w związku z powyższym w chwili obecnej tj. w kwietniu 2016 należy mu wypłacić jubileusz za 25 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe