Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź, czy w czasie ferii szkolnych (w palcówce feryjnej) można nauczycielowi przyznać dodatek motywacyjny i nową stawkę zasadniczą? Wiąże się to z datą pisma do teczki osobowej nauczyciela.
Na podstawie art. 39 ust. 1 zd. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. zmiana wysokości wynagrodzenia z innych przyczyn niż uzyskanie wyższego stopnia awansu zawodowego następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego. Oznacza to, że w czasie ferii można nauczycielom doręczyć pisma w sprawie przyznania dodatku motywacyjnego lub podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego z informacjami o wysokości przysługującej od 1 dnia tego lub kolejnego miesiąca.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o rozstrzygnięcie kwestii: kandydat ma wykształcenie magisterskie na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i praca socjalna, do tego studia podyplomowe - oligofrenopedagogika oraz studia podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne.Czy naprawdę nie może być nauczycielem wspomagającym na oddziale integracyjnym w niepublicznym przedszkolu z oddziałami integracyjnymi? W ciągu roku odchodzi nam nauczyciel i mamy tylko takiego kandydata, stąd sprawa jest bardzo pilna!
- Nauczycielka jest zatrudniona w trzech szkołach (w jednej szkole na całym etacie, w dwóch szkołach na część etatu). Obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim, który kończy się 21 marca 2017 roku. Po jego zakończeniu chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a następnie przejść na urlop wychowawczy. Z dniem rozpoczęcia urlopu wychowawczego chce podjąć pracę w szkole, w której jest zatrudniona na całym etacie, w pozostałych korzystać z urlopu wychowawczego. Czy ma takie prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole od 1.09.2012 r. zgodnie z zarządzeniem burmistrza pedagog będzie miał pół etatu. Nauczycielka jest nauczycielem kontraktowym z 10-letnim stażem. Obecnie zatrudniona na cały etat na czas nieokreślony. Bardzo często przebywa na zwolnieniach lekarskich, co znacznie zaburza pracę szkoły. Czy mogę ją zwolnić?
Czy ze względu na zmiany związane z brakiem godzin dla innego nauczyciela, bibliotekarz, 28lat pracy umowa na czas nieokreślony, dyplomowany, mogę mu uzupełnić etat biblioteki godzinami pedagoga?
Czy każdy nauczyciel może w ogóle uzupełniać etat pracą jako pedagog?
Czy polonistce, której brakuje do etatu 13 godzi (dyplomowany 27 lat pracy) mogę uzupełniać etat godzinami pedagoga?
Czy można zwolnić konserwatora, który ma rentę, a w szkole pracuje na całym etacie, ma problemy ze wzrokiem (jedno sztuczne oko), nie wykonuje rzetelnie swoich obowiązków. Czy stan zdrowia takiego konserwatora nie jest zagrożeniem dla bezpiecznego wykonywania przez niego pracy (szkoła stary budynek klasy 4m wysokości)?
Jeśli mogę to zrobić, czy dokonać tego poprzez likwidację stanowiska, czy ze względu na to, że ma już inny dochód, czy ze względu na stan zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W 2011 roku nauczyciel został służbowo przeniesiony do naszej szkoły. W momencie przeniesienia nie sprawdzaliśmy dokumentów (świadectw pracy) znajdujących się w teczce akt osobowych.
Wysokość dodatku stażowego przyjęta została w wysokości wyliczonej przez ostatni zakład pracy.
Obecnie (lipiec 2018) dokonano kontroli akt osobowych celem ustalenia lat pracy do Nagrody Jubileuszowej. Stwierdzono zaniżenie wysokości dodatku za wysługę lat pracy.
Ile lat wstecz należy dokonać korekty wypłaconego dodatku za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 222.1 Ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe podjęcie zatrudnienia w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Przepisu tego zgodnie z art. 222 ust.3 nie stosuje się do nauczycieli przedmiotów teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Przedmioty zawodowe w szkole obejmują przedmioty teoretyczne i praktyczne - czy art. 222 dotyczy tylko teoretycznych, czy również praktycznych realizowanych w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe