Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  1) Zgodnie z art. 97 kodeksu pracy, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo...

PORADA PRAWNA

13 grudnia 2017 Kadry

Proszę o odpowiedź: 1) Sprzątaczka zatrudniona od 01.11.2016 r. do 31.12.2016 r. ; od 01.01.2017 r. do 31.12.2017 r.; od 01.01.2018 r. umowa na czas nieokreślony. Czy na 31.12.2017 r. należy sporządzić świadectwo pracy? 2) Nauczycielka około 15.01.2018 r. urodzi dziecko. Proszę o odpowiedź w jakim terminie od dnia porodu powinna złożyć wniosek do szkoły o udzielenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego. Czy są nowe wzory druków?

 

1) Zgodnie z art. 97 kodeksu pracy, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Jeżeli w dniu wejścia w życie zmian w przepisach KP dot. świadectwa pracy, tj. w dniu 01.01.2017 r. nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy zgodnie poprzednimi przepisami, pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone w dniu 01.01.2017 r. okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy, w terminie 6 miesięcy.

Za okres 01.11.2016 - 31.12.2016 powinno więc być wydane świadectwo pracy, natomiast za okres 01.01.2017 - 31.12.2017 - na wniosek pracownika.

 

2) Przepisy kodeksu pracy nie wymagają składania wniosku o urlop macierzyński. Na podstawie art. 180 przysługuje on każdej pracownicy, która urodziła dziecko, od dnia porodu, chyba że zechce ona wykorzystać część urlopu przed porodem (do 6 tygodni).

Urlopu rodzicielskiego udziela się na wniosek składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (art. 1821d KP). Pracownica może też złożyć wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze - nie później niż 21 dni po porodzie (art. 1791 KP).

Wymagania dot. treści wniosków oraz rodzaju dokumentów do nich dołączanych, określa Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 08.12.2015 r. w sprawie wniosków dot. uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT