Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź: 1) Sprzątaczka zatrudniona od 01.11.2016 r. do 31.12.2016 r. ; od 01.01.2017 r. do 31.12.2017 r.; od 01.01.2018 r. umowa na czas nieokreślony. Czy na 31.12.2017 r. należy sporządzić świadectwo pracy? 2) Nauczycielka około 15.01.2018 r. urodzi dziecko. Proszę o odpowiedź w jakim terminie od dnia porodu powinna złożyć wniosek do szkoły o udzielenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego. Czy są nowe wzory druków?
1) Zgodnie z art. 97 kodeksu pracy, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.
Jeżeli w dniu wejścia w życie zmian w przepisach KP dot. świadectwa pracy, tj. w dniu 01.01.2017 r. nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy zgodnie poprzednimi przepisami, pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone w dniu 01.01.2017 r. okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy, w terminie 6 miesięcy.
Za okres 01.11.2016 - 31.12.2016 powinno więc być wydane świadectwo pracy, natomiast za okres 01.01.2017 - 31.12.2017 - na wniosek pracownika.
2) Przepisy kodeksu pracy nie wymagają składania wniosku o urlop macierzyński. Na podstawie art. 180 przysługuje on każdej pracownicy, która urodziła dziecko, od dnia porodu, chyba że zechce ona wykorzystać część urlopu przed porodem (do 6 tygodni).
Urlopu rodzicielskiego udziela się na wniosek składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (art. 1821d KP). Pracownica może też złożyć wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze - nie później niż 21 dni po porodzie (art. 1791 KP).
Wymagania dot. treści wniosków oraz rodzaju dokumentów do nich dołączanych, określa Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 08.12.2015 r. w sprawie wniosków dot. uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek uzasadnić obniżenie dodatku motywacyjnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony na podstawie mianowania, przebywającej obecnie na urlopie macierzyńskim można zmniejszyć wymiar zatrudnienia z dniem 01.09.2015 z uwagi na zmiany organizacyjne spowodowane niżem demograficznym? Nauczyciel wraca do pracy we wrześniu. Proszę o pilna odpowiedź. Jeżeli tak kiedy powinno być wystosowane pismo w tej kwestii i na jakie przepisy prawne powinnam się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy sprzątaczka w szkole może nalewać zupę z cateringu w stołówce szkolnej? Czy wystarczy samo orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne ? Czy musi mieć badanie na nosicielstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła podstawowa od 1 września 2017 r. staje się 8-klasową SP z klasami gimnazjalnymi. Jak ma wyglądać gospodarka finansowa szkół (dotychczasowej sp i włączonego gimnazjum) od 1 września? Czy budżety będą oddzielne, czy proporcjonalnie dzielone wydatki na np. wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop dla poratowania zdrowia a 7 lat stażu i nieobecności trwające dłużej niż 6 m-cy. Jak należy interpretować zapis art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela?
Nauczycielka na chwilę obecną legitymuje się stażem 8 lat, 1 m-c, 15 dni (do stażu nie wliczono 7 dni urlopu bezpłatnego). W okresie zatrudnienia przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim 12 m-cy (52 tyg.), a przed tymi urlopami 5 m-cy na zwolnieniu lekarskim. W sumie ciągłość nieobecności: 17 m-cy. Czy z 17. miesięcznej nieobecności 6 m-cy należy uznać za część wliczającą się do stażu pracy, a tylko pozostałą część nauczycielka powinna "dopracować"? Czyli z 18 lat i 1 m-ca odjąć 11 miesięcy nieobecności czy całe 17 m-cy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe