Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informacje, które ramowe plany nauczania będą obowiązywały w roku szkolnym 2023/2024 w LO dla klas I, II, III, IV. Jakie będą: podstawa programowa z podstaw przedsiębiorczości dla klasy II i klasy III, was dla klasy III, języka polskiego dla klasy I.
Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2023 r., poz. 277, dalej RZRRPN), ramowy plan nauczania dla liceum ogólnokształcącego (w tym liceum ogólnokształcącego specjalnego dla uczniów w normie intelektualnej: niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym), stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2019 r., poz. 639 z późn. zm., dalej RRPN), w znowelizowanym brzmieniu (określonym w załączniku nr 3 do RZRRPN) i obowiązującym od dnia 1 września 2023 r., stosuje się od roku szkolnego 2023/2024 w klasie I liceum ogólnokształcącego, a w kolejnych latach szkolnych – w wyższych klasach. Z kolei w klasach II-IV w roku szkolnym 2023/2024 stosuje się ramowy plan nauczania, stanowiący załącznik nr 4 do RRPN w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2023 r. (§ 3 ust. 2 pkt 1 RZRRPN).
Ponieważ w klasach II i III LO według dotychczasowego ramowego planu nauczania w roku szkolnym 2023/2024 jest przewidziany przedmiot podstawy przedsiębiorczości, stosuje się do niego podstawę programową zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 sierpnia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz. U. z 2018 r., poz. 467 z późn. zm., dalej RPP) w brzmieniu do dnia 3 sierpnia 2023 r., zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz. U. z 2023 r., poz. 314, dalej RZRPP).
Przedmiot wiedza o społeczeństwie w III klasie LO w roku szkolnym 2023/2024, również pozostawiony w tzw. ramówce, należy realizować według podstawy programowej stanowiącej załącznik nr 1 do RPP w brzmieniu do dnia 31 marca 2022 r., zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz. U. z 2022 r., poz. 622).
W I klasie LO język polski realizuje się według znowelizowanej podstawy programowej w brzmieniu od dnia 1 września 2023 r. – załącznik nr 1 do RPP w zw. z § 2 ust. 1 pkt 1 RZRPP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam dwójkę dzieci w dwóch różnych grupach wiekowych z orzeczeniem (niepełnosprawność ruchowa z afazją). Jedno dziecko ma nauczyciela współorganizującego proces nauczania, który prowadzi z nim również rewalidację (nauczyciel ma pełne kwalifikacje). Drugie dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej z afazją, ma również zespół Downa – i również ma nauczyciela współorganizującego proces nauczania, ale nie wiem, czy może on prowadzić z tym dzieckiem rewalidację. Nauczyciel ma skończone studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną). W suplemencie dyplomu znajduje się zapis: „Absolwent posiada przygotowanie do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego w placówkach edukacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych działających na rzecz dzieci młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną (upośledzeniem umysłowym)”. Czy może on zatem, czy nie może, prowadzić rewalidację?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może oddelegować nauczyciela bibliotekarza na wycieczkę z uczniami?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy innowacje są obowiązkowe od września w przedszkolach niepubl.?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna wyglądać uchwała dotycząca przygotowania do nauki języka nowożytnego w przedszkolu?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w szkole podstawowej tylko na 2 godziny zajęć rewalidacyjnych z uczniem autystycznym. Czy powinien realizować odpowiednio godziny z art. 42 ?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe