Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam dwójkę dzieci w dwóch różnych grupach wiekowych z orzeczeniem (niepełnosprawność ruchowa z afazją). Jedno dziecko ma nauczyciela współorganizującego proces nauczania, który prowadzi z nim również rewalidację (nauczyciel ma pełne kwalifikacje). Drugie dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej z afazją, ma również zespół Downa – i również ma nauczyciela współorganizującego proces nauczania, ale nie wiem, czy może on prowadzić z tym dzieckiem rewalidację. Nauczyciel ma skończone studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną). W suplemencie dyplomu znajduje się zapis: „Absolwent posiada przygotowanie do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego w placówkach edukacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych działających na rzecz dzieci młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną (upośledzeniem umysłowym)”. Czy może on zatem, czy nie może, prowadzić rewalidację?
Na podstawie § 23 ust. 1 w zw. z § 15 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1289 ze zm.) kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych posiada nauczyciel, który ukończył studia wyższe, podyplomowe lub zakład kształcenia nauczycieli w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów. Jeśli więc z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz z indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego wynika potrzeba prowadzenia z konkretnym uczniem z zespołem Downa zajęć rewalidacyjnych w związku z niepełnosprawnością intelektualną, to może je prowadzić tylko w takim zakresie nauczyciel ze specjalnością z pedagogiki specjalnej w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nauczyciel nie ma kwalifikacji do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z zakresu innych niepełnosprawności ucznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy program profilaktyczny i program wychowawczy mogą stanowić jeden dokument, czy mają to być dwa oddzielne?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jaką terminologię kompetencji kluczowych stosować w przedszkolu? Która jest obowiązująca obecnie? Przykład: porozumiewanie się w języku ojczystym czy kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić na stanowisku: nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz logopeda osobę, która ukończyła studia wyższe (licencjat) na kierunku "Wczesna edukacja z logopedią"?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu niepublicznym, wiek dzieci 3-5 lat, zajęcia prowadzi nauczyciel dochodzący raz w tyg., czy obecnie musi prowadzić jakąś dokum. czy tylko wystarczy wpis do dziennika? Chodzi mi czy robi np.obserwację śródroczną roczną...?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w szkole podstawowej z oddziałem gimnazjalnym. W trakcie egzaminu gimnazjalnego został oddelegowany do innej szkoły podstawowej, w której nie było egzaminu. Czy dyrektor szkoły ma prawo nakazać "swojemu" nauczycielowi wyjazd do innej szkoły, aby prowadził tam zajęcia lekcyjne w czasie egzaminu gimnazjalnego? Nauczyciel, który musiał pojechać nie jest w żaden sposób związany ze szkołą do której się udał, nie ma żadnej umowy o pracę lub cywilnej.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe