Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownikowi obsługi zmarł w marcu bliski członek rodziny, w związku z tym przysługują mu 2 dni urlopu okolicznościowego. Pracownik nie wybrał tych dwóch dni, gdyż nie było takiej potrzeby, ponieważ z powodu zawieszenia działalności placówek oświatowych nie musiał być w pracy w dniach, kiedy trzeba było załatwiać sprawy pogrzebowe i kiedy odbył się pogrzeb. Czy pracownik musi wykorzystywać urlop okolicznościowy, jeśli nie chce? Czy może wykorzystać urlop okolicznościowy na sprawy niezwiązane z samym wydarzeniem? Czy jest jakiś termin po wydarzeniu, po jakim pracownik nie może już wykorzystać urlopu okolicznościowego?
Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1632) pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni - w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy; 1 dzień - w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Skoro w marcu zmarła osoba bliska pracownika, a np. w maju pracownik nie ma do załatwienia żadnych spraw związanych z pogrzebem lub zgonem tej osoby, nie ma podstawy do udzielenia ww. zwolnienia z pracy, ponieważ nie istniałby związek przyczynowy z nieświadczeniem pracy a zgonem lub pogrzebem osoby bliskiej; nie jest to bowiem urlop podobny do urlopu wypoczynkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy muszę zatrudnić nauczyciela katechetę 3/23 etatu na podstawie mianowania? (Nauczyciel mianowany, nie na zastępstwo.)
- Jednostka nieferyjna. Nauczyciel mianowany otrzymuje, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, propozycję ograniczenia zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 KN, do wymiaru 12/18 datowane na dzień 27 sierpnia 2015. Przyczyną jest zmniejszenie liczby oddziałów i zmiany w arkuszu organizacji na rok szkolny 2015-2016.
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia powinno być złożone w formie pisemnej do dnia 31 sierpnia 2015 r. Nauczyciel od dnia 27 sierpnia 2015 r. do dnia 13 września 2015 r. przedkłada zwolnienie lekarskie. Czy należy wypowiedzieć stosunek pracy w związku z brakiem pisemnej zgody na ograniczenie wymiaru godzin? Jeśli tak jakie terminy należy zachować i jak wygląda obecna sytuacja w/w nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo należy rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem pracującym na czas nieokreślony na jego wniosek? Czy wymagany jest jakiś okres wypowiedzenia? Co z kosztami jego doskonalenia zawodowego? Powinien je zwrócić? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
- Czy są przykładowe procedury organizowania zastępstw doraźnych za nieobecnych nauczycieli? Czy podczas doraźnego zastępstwa nauczyciel nie musi prowadzić tych samych zajęć, które prowadzi nauczyciel nieobecny np. Czy polonista zastępujący biologa może prowadzić lekcję ze swojego przedmiotu? Jeśli tak, to kto o tym decyduje - nauczyciel zastępujący czy dyrektor? W szkole nie ma opracowanych procedur organizowania zastępstw doraźnychza nieobecnych nauczycieli.
- Konserwator pracuje na 0.5 etatu i po przebyciu 182 dni wykorzystał urlop wypoczynkowy. W czasie urlopu złożył wniosek o tzw., wczasy pod gruszą'' . Na urlopie złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z uwagi na stan zdrowia. Dodam,że jest rencistą od kilkunastu lat. od 17 maja 2017r. nie jest pracownikiem. Rodzina pyta dyrektora dlaczego nie otrzymał świadczenia a dopełnił wymagania zawarte w regulaminie ZFŚS tj. złożył gdy był na początku urlopu i był pracownikiem. Do księgowości wniosek o wczasy dotarł 12 czerwca i księgowość jest zdania,że w dniu 12 czerwca nie był pracownikiem. Czy dyrektor wydając polecenie na piśmie wypłatę należnego świadczenia popełnił błąd? Jest nie dopełnienie formalności po stronie szkoły, a nie widzę błędu konserwatora.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe