Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik-emeryt pracujący w szkole w obsłudze jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Jakie ruchy kadrowe może podjąć pracodawca? Czy może zwolnić pracownika? Jeśli tak, to kiedy może wręczyć wypowiedzenie. Na jaki okres może wrócić do pracy aby ponownie chorować 182 dni? Czy pracownikowi należy się zasiłek rehabilitacyjny?
Zwolnienie pracownika jest możliwe za porozumieniem stron, co wymaga uzyskania jego zgody i jest możliwe w każdym czasie, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465). Wypowiedzenie albo zwolnienie bez wypowiedzenia będzie możliwe po upływie 182 dni kontynuowanego zwolnienia lekarskiego, jeżeli pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego, a jeśli otrzyma decyzję w tej sprawie – po upływie 182 dni zwolnienia lekarskiego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – art. 41, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.
Z pytania nie wynika, czy pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ musiałby złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS, a ZUS musiałby wydać decyzję o przyznaniu świadczenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, co jest możliwe, gdy pracownik może odzyskać zdolność do pracy według oceny lekarza orzecznika – art. 18 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732).
Nie został określony termin przepracowania przed nowym zwolnieniem lekarskim po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. W każdym czasie, nawet bez przerwy, pracownik może skorzystać z niepłatnego zwolnienia lekarskiego. Natomiast nowy okres choroby z zasiłkiem chorobowym wymaga 60 dni przerwy (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam! Czy organ prowadzący szkołę ma prawo zwrócić się z prośbą do lekarza orzecznika ZUS z prośbą sprawdzenia zasadności skierowania nauczyciela na urlop dla poratowania zdrowia przez lekarza rodzinnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- witam, proszę o wyjaśnienie jak długi urlop przysługuje dyrektorowi szkoły (56 dni- tak mówi organ prowadzący, czy jest to urlop tak jak dla nauczycieli w okresie ferii i wakacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zmienić , skrócić okres urlopu zdrowotnego , jeśli lekarz w grudniu zadysponował okresem od 01.09.18 do 31.08.19?
Chciałabym skrócić urlop do 30.06.19, w przeciwnym razie jestem zmuszona dać urlop uzupełniający do 8 tyg. dla tego nauczyciela? Jest to ze szkodą dla szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel realizujący doradztwo zawodowe 10 godzin dla kl. VII może być zatrudniony na umowę zlecenie? Jaka forma jest najwłaściwsza?
- W związku z wygaszaniem gimnazjum, które wchodzi w skład zespoły szkół (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnzjum) nie mam godzin w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczycielka przebywa na utrlopie macierzyńskim do 3 maja 2017r. oraz złożyła wniosek o urlop wychowawczy od dnia 4 maja 2017r., który otrzyma zgodnie z KN art. 67c ust. 2 do zakończenia zajęć lekcyjnych, t.j. do 23.06.2017r., gdyż ma do wykorzystania 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 225 Ustawy wprowadzajacej ustawę - Prawo oświatowe wręczę jej pismo dotyczące przeniesienia w stan nieczynny. Pytanie: Czy, jeśli nie wyrazi zgody na przejście w stan nieczynny możliwe jest wręczenie jej wypowiedzenia stosunku pracy na trzy miesiące przed zakończeniem roku szkolnego, skoro będzie w tym czasie na urlopie wychowawczym? Co mam zrobić z tą Panią, gdy wróci do pracy 1 września 2017r., a nie mam dla niej godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe