Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zwolnienie pracownika jest możliwe za porozumieniem stron, co wymaga uzyskania jego zgody i jest możliwe w każdym czasie, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca...

PORADA PRAWNA

10 listopada 2023 Kadry

Pracownik-emeryt pracujący w szkole w obsłudze jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Jakie ruchy kadrowe może podjąć pracodawca? Czy może zwolnić pracownika? Jeśli tak, to kiedy może wręczyć wypowiedzenie. Na jaki okres może wrócić do pracy aby ponownie chorować 182 dni? Czy pracownikowi należy się zasiłek rehabilitacyjny?

Zwolnienie pracownika jest możliwe za porozumieniem stron, co wymaga uzyskania jego zgody i jest możliwe w każdym czasie, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465). Wypowiedzenie albo zwolnienie bez wypowiedzenia będzie możliwe po upływie 182 dni kontynuowanego zwolnienia lekarskiego, jeżeli pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego, a jeśli otrzyma decyzję w tej sprawie – po upływie 182 dni zwolnienia lekarskiego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – art. 41, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.

Z pytania nie wynika, czy pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ musiałby złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS, a ZUS musiałby wydać decyzję o przyznaniu świadczenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, co jest możliwe, gdy pracownik może odzyskać zdolność do pracy według oceny lekarza orzecznika – art. 18 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732).

Nie został określony termin przepracowania przed nowym zwolnieniem lekarskim po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. W każdym czasie, nawet bez przerwy, pracownik może skorzystać z niepłatnego zwolnienia lekarskiego. Natomiast nowy okres choroby z zasiłkiem chorobowym wymaga 60 dni przerwy (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT