Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W przypadku odmowy przejścia w stan nieczynny, dokonanie wypowiedzenia w czasie urlopu wychowawczego będzie skutkowało rozwiązaniem umowy o pracę, ale w sposób wadliwy (art....

PORADA PRAWNA

11 kwietnia 2017 Kadry

W związku z wygaszaniem gimnazjum, które wchodzi w skład zespoły szkół (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnzjum) nie mam godzin w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczycielka przebywa na utrlopie macierzyńskim do 3 maja 2017r. oraz złożyła wniosek o urlop wychowawczy od dnia 4 maja 2017r., który otrzyma zgodnie z KN art. 67c ust. 2 do zakończenia zajęć lekcyjnych, t.j. do 23.06.2017r., gdyż ma do wykorzystania 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 225 Ustawy wprowadzajacej ustawę - Prawo oświatowe wręczę jej pismo dotyczące przeniesienia w stan nieczynny. Pytanie: Czy, jeśli nie wyrazi zgody na przejście w stan nieczynny możliwe jest wręczenie jej wypowiedzenia stosunku pracy na trzy miesiące przed zakończeniem roku szkolnego, skoro będzie w tym czasie na urlopie wychowawczym? Co mam zrobić z tą Panią, gdy wróci do pracy 1 września 2017r., a nie mam dla niej godzin?

W przypadku odmowy przejścia w stan nieczynny, dokonanie wypowiedzenia w czasie urlopu wychowawczego będzie skutkowało rozwiązaniem umowy o pracę, ale w sposób wadliwy (art. 225 ust. 1, 6 i 10 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60). Nauczycielka skorzysta z ochrony stosunku pracy, wynikającej z art. 1868 § 1 i 2 KP). Gdyby został jej udzielony przynajmniej 3-miesięczny urlop wychowawczy w szkole zatrudniającej co najmniej 20 osób, prawidłowe wypowiedzenie byłoby możliwe z przyczyn niedotyczących pracownika (art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. z 2016 r., poz. 1474). W razie dokonania wypowiedzenia należy liczyć się z możliwością odwołania się nauczycielki do sądu pracy, przywróceniem do pracy i obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy (art. 45 § 1 i 3, art. 47 KP). W związku z tym można rozważyć zaproponowanie zmiany stanowiska zgodnie z kwalifikacjami (np. wychowawstwo w świetlicy), co może nastąpić za zgodą nauczycielki (art. 220 ust. 1 pkt 1 UPWuPO). Kontynuacja zatrudnienia w razie braku godzin dla nauczycielki będzie skutkowała obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia za przestój (art. 81 § 1 KP).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT