Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z wygaszaniem gimnazjum, które wchodzi w skład zespoły szkół (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnzjum) nie mam godzin w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczycielka przebywa na utrlopie macierzyńskim do 3 maja 2017r. oraz złożyła wniosek o urlop wychowawczy od dnia 4 maja 2017r., który otrzyma zgodnie z KN art. 67c ust. 2 do zakończenia zajęć lekcyjnych, t.j. do 23.06.2017r., gdyż ma do wykorzystania 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 225 Ustawy wprowadzajacej ustawę - Prawo oświatowe wręczę jej pismo dotyczące przeniesienia w stan nieczynny. Pytanie: Czy, jeśli nie wyrazi zgody na przejście w stan nieczynny możliwe jest wręczenie jej wypowiedzenia stosunku pracy na trzy miesiące przed zakończeniem roku szkolnego, skoro będzie w tym czasie na urlopie wychowawczym? Co mam zrobić z tą Panią, gdy wróci do pracy 1 września 2017r., a nie mam dla niej godzin?
W przypadku odmowy przejścia w stan nieczynny, dokonanie wypowiedzenia w czasie urlopu wychowawczego będzie skutkowało rozwiązaniem umowy o pracę, ale w sposób wadliwy (art. 225 ust. 1, 6 i 10 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60). Nauczycielka skorzysta z ochrony stosunku pracy, wynikającej z art. 1868 § 1 i 2 KP). Gdyby został jej udzielony przynajmniej 3-miesięczny urlop wychowawczy w szkole zatrudniającej co najmniej 20 osób, prawidłowe wypowiedzenie byłoby możliwe z przyczyn niedotyczących pracownika (art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. z 2016 r., poz. 1474). W razie dokonania wypowiedzenia należy liczyć się z możliwością odwołania się nauczycielki do sądu pracy, przywróceniem do pracy i obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy (art. 45 § 1 i 3, art. 47 KP). W związku z tym można rozważyć zaproponowanie zmiany stanowiska zgodnie z kwalifikacjami (np. wychowawstwo w świetlicy), co może nastąpić za zgodą nauczycielki (art. 220 ust. 1 pkt 1 UPWuPO). Kontynuacja zatrudnienia w razie braku godzin dla nauczycielki będzie skutkowała obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia za przestój (art. 81 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który podjął studia podyplomowe przysługuje urlop szkoleniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w danym dniu jest opiekunem wycieczki. Wraca o godzinie 13.00. Lekcje ma do godziny 13.00. Czy dyrektor musi za te dwie ostatnie lekcje wyznaczyć zastępstwa? Czy może wrócić do pracy? Jaki dokument to reguluje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel praktycznej nauki zawodu korzystający podczas zajęć z uczniami ze służbowego samochodu (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) musi przechodzić w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej testy psychotechniczne? Czy w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie skierował nauczyciela p.n.z. na takie dodatkowe badania, obowiązek ten ciąży na dyrektorze szkoły?
- Chciałabym zapytać o kwestię związaną z urlopem dla poratowania zdrowia.Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia, może bezpośrednio po jego zakończeniu pójść na kolejny roczny urlop dla poratowania zdrowia, czy musi być zachowana jakaś przerwa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w szkole jako nauczyciel może bez zgody dyrektora pojechać z uczniami na mecz Legii? (jest to w sobota lub niedziela w godzinach wieczornych). Czy dyrektor w takim przypadku ponosi odpowiedzialność za niezapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa przez nauczyciela ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe