Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik administracji zwrócił się z prośbą o dofinansowanie okularów niezbędnych do pracy przy komputerze, jednocześnie oświadczył, że szuka nowej pracy i zamierza odejść w bliżej nieokreślonym czasie. Proszę o informację czy pracodawca może odmówić dofinansowania w/w zakupu okularów, do pracy przy komputerze?
Pracodawca, na podstawie § 8 ust. 2 w zw. z § 2 pkt 1 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego użytkowanego przez pracownika co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Termin i okoliczności, w których pracownik musi się poddać badaniom profilaktycznym są określone w art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320). Podkreślenia wymaga, że na obowiązek przeprowadzenia badań profilaktycznych i w konsekwencji na obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów, jeśli taka konieczność wynika z orzeczenia lekarskiego, nie mają wpływu plany pracownika co do zmiany pracodawcy. Dopóki pracownik pozostaje w zatrudnieniu u danego pracodawcy i z przeprowadzonych na podstawie skierowania tego pracodawcy badań profilaktycznych wynika, że pracownik powinien mieć zapewnione okulary, to pracodawca jest zobowiązany je sfinansować niezależenie od oświadczenia pracownika o jego planach w zakresie zmiany pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o pomoc w sprawie możliwości zaliczenia nauczycielowi do pracowniczego stażu pracy pracy w gospodarstwie rodziców od 13.12.1994 do 28.11.1997 oraz pracy w gospodarstwie własnym od 28.11.1997 do 21.08.2000 r. Czy dobrze wnioskuję, że praca we własnym gospodarstwie nie musi być potwierdzona zeznaniami świadków, ale że powinno być zaświadczenie o opłacaniu składek (nauczyciel twierdzi, że był wtedy studentem, co zwalnia go z opłacania składek Krus, ale ja nie jestem co do tego przekonana). Dodam,że rok urodzenia osoby wnioskującej to 1978. Bardzo proszę o pomoc, gdyż takie kwestie nastręczają mi najwięcej problemów i nie chciałabym popełnić błędu. Z góry dziękuję.
- Czy osoba ktora ukończyła studia magisterskie na kierunku nie zwiazanym z pedagogika, ale uzupełnila kwalifikacje studiami podyplomowymi z przygotowania pedagogicznego i oligofrenopedagogiki moze pracowac na stanowisku nauczyciela w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym dla dzieci i młodziezy z niepełnosprawnoscia intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz głębokim?
- W tym roku szkolnym przez kilka zatrudnialiśmy nauczyciela na umowę na zastępstwo, okres trwania umowy zakończył się w marcu. Nauczyciel częściowo wykorzystał urlop, a za część otrzymał ekwiwalent. W związku ze szczególnymi potrzebami organizacyjnymi planujemy zatrudnić tego nauczyciela ponownie przez część kwietnia i maja (już nie na zastępstwo). Czy za okres tej kolejnej umowy nabędzie on prawo do urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie jako nauczyciel od nowego roku szkolnego 2017/2018 będzie miał etat w świetlicy. Czy należy podpisać z nauczycielem porozumienie zmieniające do końca maja?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje jakieś rozporządzenie prawne, które zabrania realizacji przelewowych faktur proform w jednostkach oświatowych? Jeśli tak to proszę o podanie aktów prawnych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe