Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik administracji zatrudniony jako emeryt przebywa obecnie na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (182 dni zwolnienia kończy się 22 stycznia 2020). Pracownik przebywa obecnie na turnusie rehabilitacyjnym ZUS-u do dnia 29 stycznia 2020 r. Pracownik złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 22 stycznia 2020 r. 1. Czy mogę rozwiązać stosunek pracy w czasie trwania turnusu rehabilitacyjnego? 2. Co z urlopem zaległym i bieżącym?
W czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy można na jego wniosek (a więc za jego zgodą) rozwiązać stosunek pracy w trybie porozumienia stron. Niedopuszczalne jest jedynie rozwiązanie umowy o pracę jednostronnie przez pracodawcę – art. 41 i art. 53 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Za niewykorzystany w naturze urlop zaległy oraz bieżący należy wypłacić ekwiwalent, na podstawie art. 171 § 3 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel był na zwolnieniu podczas wakacji (2021 r.). Do kiedy może odebrać dni wolne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy zatrudniania nauczycieli pracujących w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie, które jest partnerem gminy w realizacji projektu unijnego. W projekcie uczestniczą szkoły prowadzone przez gminę i jedna przez stowarzyszenie. Nauczyciele szkół prowadzonych przez gminę będą zatrudnieni na podstawie KN (godziny ponadwymiarowe wg stawki nauczyciela dyplomowanego z pp). Nauczyciele szkoły stowarzyszeniowej zatrudnieni są na podstawie Kodeksu Pracy. Moje pytanie brzmi: jakie zasady wynagradzania powinny być stosowane wobec nauczycieli szkoły stowarzyszeniowej realizujących projekt? (wg zaleceń Urzędu Marszałkowskiego niedopuszczalne są umowy-zlecenia). Czy realizowane przez tych nauczycieli godziny powinny być wynagradzane wg. ich stawek zaszeregowania (2000 zł. miesięcznie podstawy + dodatek za wysługę lat)? Czy możliwe jest wynagradzanie tych nauczycieli wg odrębnego regulaminu wynagradzania za realizację projektów z udziałem środków unijnych, gdzie zapisane byłyby godzinowe stawki wynagrodzenia takie, które wynikają dla nauczycieli szkół prowadzonych przez gminę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w następującej sprawie: pracownik obsługi dostarczył do szkoły dokumenty, które nie jestem pewna do końca czy są wystarczające, aby na ich podstawie doliczyć mu lata pracy. Są to następujące dokumenty: zaświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów (ZUS Rp-9) o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym ojca, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały w danej miejscowości w której było gospodarstwo, zeznania dwóch świadków ZUS-Rp-8, wraz z zaświadczeniami tych osób o zameldowaniu w danej gminie, oraz zaświadczenie z urzędu Miejskiego o tym, że ojciec pracownika był właścicielem owego gospodarstwa. Chodzi o prace w latach 14.05.1971r. - 24.04.1975r. Pracownik urodzony 14.05.1955r. Czy te dokumenty są wystarczające, żeby zaliczyć mu ten okres pracy w gospodarstwie do lat pracy tzw. stażowego? Chodzi tu głownie o ustalenie daty wypłacenia nagrody jubileuszowe, bo w przypadku uznania tych lat przyspieszyło by to przyznanie owej nagrody.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Problem dotyczy zatrudnionej w mojej szkole pani (pracownika niepedagogicznego). Przebywała ona wcześniej na zasiłku dla bezrobotnych. W czasie jego pobierania, od 01.12.1997 r. przyznano jej emeryturę opiekuńczą (EWK) na chore dziecko. Przechodząc na tę emeryturę, nie otrzymała odprawy emerytalnej. Od 01.07.2002 r. jest zatrudniona w mojej szkole jako pracownik biurowy i pracuje na tym stanowisku do dziś. Czy przechodząc w przyszłości na emeryturę ze stosunku pracy będzie się jej należała odprawa emerytalna? Proszę także o podanie podstawy prawnej. Dziękuję i pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać o osobę zatrudnioną na 0,75 wymiaru etatu na stanowisku sprzątaczki. Jest też zatrudniona na osobną umowę o pracę w bibliotece miejskiej. Pani wymaga ode mnie, aby jej czas pracy był skrócony każdego dnia o 45 min. Jak się to ma do jej wymiaru czasu pracy i drugiej umowy? Proszę o podstawę prawną. W jaki sposób do tego wymiaru czasu pracy naliczać urlop dodatkowy dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe