Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałam zapytać o osobę zatrudnioną na 0,75 wymiaru etatu na stanowisku sprzątaczki. Jest też zatrudniona na osobną umowę o pracę w bibliotece miejskiej. Pani wymaga ode mnie, aby jej czas pracy był skrócony każdego dnia o 45 min. Jak się to ma do jej wymiaru czasu pracy i drugiej umowy? Proszę o podstawę prawną. W jaki sposób do tego wymiaru czasu pracy naliczać urlop dodatkowy dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym?
W pytaniu nie podano, na jakiej podstawie pracownica domaga się skrócenia czasu pracy o 45 minut.
Wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym, zatrudnionego w wymiarze 0,75 etatu wynosi 35 * 0,75 = 26,25 (art. 15 ustawy z 27.08. 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Dodatkowe zatrudnienie u innego pracodawcy stanowi odrębny stosunek pracy z odrębnymi prawami i obowiązkami.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika zaliczonego do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynosi 10 dni. Wymiar ten stosune się do pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze. W przypadku pracowników niepełnozatrudnionych urlop ten, tak samo jak urlop podstawowy ulega przeliczeniu w stosunku do wymiaru etatu. Jeżeli skrócenie czasu pracy, o które wnioskuje pracownica stanowią ustawowe przerwy w pracy wliczane do czasu pracy, np. przerwa na karmienie, przerwa na gimnastykę lub wypoczynek, to takie skrócenie czasu pracy nie stanowi zmniejszenia wymiaru czasu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w klasie III można podzielić zajęcia między 3 nauczycielki z kwalifikacjami do nauczania edukacji wczesnoszkolnej? Pierwsza: edukacja muzyczna (1), edukacja plastyczna (1), zajęcia komputerowe (1), wychowanie fizyczne (3) - razem: 6 godz. Druga: edukacja polonistyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza i zajęcia techniczne - razem: 8 godzin. Trzecia: edukacja matematyczna - razem: 4 godziny. Istnieje konieczność zastępstwa za nauczyciela będącego na zwolnieniu od 1.02.2018 do końca roku szkolnego i lepiej, żeby to były stałe zastępstwa, mając na uwadze ocenę opisową uczniów na koniec roku szkolnego. Niestety, brak kandydatów do zatrudnienia na zastępstwo z zewnątrz.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Proszę o wzór umowy o pracę dla nauczyciel który będzie zastępował koleżankę która jest na zwolnieniu lekarskim (przedporodowym). Jak zawrzeć klauzulę, że od 5 marca do 27 kwietnia będzie miała 9 godzin, zaś w maju i czerwcu 4 godziny.
Czy zawierać taką umowę na okres wakacyjny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor Przedszkola Publicznego ogólnodostępnego zatrudnia nauczyciela wyłącznie do prowadzenia indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w miejscu zamieszkania dziecka , nauczyciel realizuje 10 godzin w tygodniu zajęć dla dziecka urodzonego w 2005 r., z uwagi na stwierdzoną niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim. Miejsce prowadzenia zajęć odbywa się w innej miejscowości niż siedziba placówki, ale na terenie tej samej gminy. Miejscowość, w której prowadzone są zajęcia, oddalona jest od siedziby placówki o 10 km. Nauczyciel na zajęcia dojeżdża samochodem prywatnym, codziennie – czas zajęć to 2 godziny dziennie.
1. Jakie pensum realizuje nauczyciel? Czy 10/18? Prośba o podstawę prawną.
2. Czy nauczycielowi należy się zwrot kosztów przejazdu, tzw. ryczałt, i w jakiej wysokości? Czy za każdy dzień dojazdu, czy też do 300 km miesięcznie? Prośba o podstawę prawną.
3. Czy w uchwale rady gminy w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli może być ujęty dodatek dla nauczyciela, tzw. ryczałt za dojazdy wyrażony w liczbie kilometrów odpowiadającej faktycznej liczbie kilometrów koniecznych do pokonania w skali miesiąca?
4. Jak prawidłowo powinna być napisana umowa o pracę z nauczycielem. Co wpisać w miejscu wykonywania pracy - czy przedszkole, czy miejsce zamieszkania dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studnia wyższe magisterskie wydział Biologii i Hodowli Zwierząt na kierunku zootechnika w zakresie oceny i wykorzystania surowców zwierzęcych oraz międzydziałowe studium pedagogiczne (wykaz przedmiotów: pedagogika ogólna 90 godzin, psychologia - 90 godzin, dydaktyka - 60 godzin, metodyka nauczania biologii - 45 godzin, metodyka nauczania przedmiotów zawodowych - 45 godzin, techniczne środki nauczania - 30 godzin, praktyka pedagogiczna w szkole - 150 godzin) ma uprawnienia do nauczania biologii w gimnazjum?
Dziękuję
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie odnośnie zapłaty za godziny ponadwymiarowe. Nauczyciel był na wycieczce szkolnej zagranicznej 5 dni jako opiekun. Czy należy dokonać potrąceń za godziny ponadwymiarowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe