Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ad 1 Na podstawie § 15 ust. 1 w zw. § 2 pkt 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od...

PORADA PRAWNA

11 września 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Dyrektor Przedszkola Publicznego ogólnodostępnego zatrudnia nauczyciela wyłącznie do prowadzenia indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w miejscu zamieszkania dziecka , nauczyciel realizuje 10 godzin w tygodniu zajęć dla dziecka urodzonego w 2005 r., z uwagi na stwierdzoną niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim. Miejsce prowadzenia zajęć odbywa się w innej miejscowości niż siedziba placówki, ale na terenie tej samej gminy. Miejscowość, w której prowadzone są zajęcia, oddalona jest od siedziby placówki o 10 km. Nauczyciel na zajęcia dojeżdża samochodem prywatnym, codziennie – czas zajęć to 2 godziny dziennie. 1. Jakie pensum realizuje nauczyciel? Czy 10/18? Prośba o podstawę prawną. 2. Czy nauczycielowi należy się zwrot kosztów przejazdu, tzw. ryczałt, i w jakiej wysokości? Czy za każdy dzień dojazdu, czy też do 300 km miesięcznie? Prośba o podstawę prawną. 3. Czy w uchwale rady gminy w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli może być ujęty dodatek dla nauczyciela, tzw. ryczałt za dojazdy wyrażony w liczbie kilometrów odpowiadającej faktycznej liczbie kilometrów koniecznych do pokonania w skali miesiąca? 4. Jak prawidłowo powinna być napisana umowa o pracę z nauczycielem. Co wpisać w miejscu wykonywania pracy - czy przedszkole, czy miejsce zamieszkania dziecka?

Ad 1 Na podstawie § 15 ust. 1 w zw. § 2 pkt 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1289) zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze prowadzi pedagog ze specjalnością z oligofrenopedagogiki. Wymiar pensum pedagogów (w tym oligofrenopedagogów) określa stosowna uchwała organu prowadzącego, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin tygodniowo – art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. W związku z tym podstawę prawną pensum 18-godzinnego stanowi konkretna uchwała organu prowadzącego, jeśli o takiej treści rzeczywiście została podjęta.
Ad 2. Jeżeli nauczyciel odbywa podróże służbowe, czyli miejscowość, w której przebywa dziecko, nie jest wymieniona w umowie o pracę jako miejsce pracy nauczyciela, to jest uprawniony do należności z tytułu odbywania podróży służbowych – art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. W takim przypadku, skoro 5 razy w tygodniu nauczyciel pokonuje po 20 km w ramach podróży służbowej, a większość miesięcy obejmuje 21 dni roboczych, to byłby uprawniony do należności za przejechanie średnio 420 km miesięcznie, natomiast wydatki z tego tytułu należałoby korygować w poszczególnych miesiącach w zależności od liczby rzeczywistych przejazdów - § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167 ze zm.).
Ad 3. Ponieważ należności z tytułu odbywania podróży służbowych wyczerpująco reguluje ww. rozporządzenie, a organ prowadzący nie jest upoważniony przez ustawodawcę do ich określania w regulaminie wynagradzania nauczycieli, to nie może podejmować uchwał w tym zakresie (art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215).
Ad 4. Istnieją rożne możliwości określenia przez strony miejsca pracy nauczyciela. Można wskazać zarówno miejscowość, w której znajduje się przedszkole będące pracodawcą, jak i dwie miejscowości – w której znajduje się przedszkole oraz także tę, w której przebywa uczeń. Jest to warunek zatrudnienia, który podlega uzgodnieniu przez strony umowy o pracę, a więc wymaga zgody nauczyciela (art. 29 § 1 pkt 2 w zw. z art. 11 KP).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT