Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownicy obsługi (sprzątaczki) są zatrudnione na cały etat do 31.06.2015r. od 01.09.2015 roku, będą miały zmniejszone zatrudnienie do 1/2 etatu. Proszę o odpowiedź ile dni urlopu przysługuje w/w pracownikom za 2015 rok-13 czy 26 dni? Pracownicy mają powyżej 10 lat stażu pracy. Proszę o wskazanie ilości urlopu, sposobu jego naliczania oraz podstawę prawą.
Pracownicy z dniem 1 stycznia nabyli prawo do nowego urlopu (za 2015 rok) w wymiarze 26 dni.
Zgodnie z art. 154 § 2 kodeksu pracy, wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1 (20 lub 26 dni); niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
W sytuacji, gdy w trakcie roku zmienia się wymiar etatu, wymiar urlopu ulega również zmianie.
W pytaniu podano jako datę końcową zatrudnienia na cały etat 31.06.2015 r. Zakładając, że chodziło o 31.08.2015 r., obliczenia wymiaru urlopu należy dokonać w następujący sposób:
za okres od I do VIII - 26/12 x 8 m-cy = 17, 33 (w zaokrągleniu 18 dni)
za okres od IX do XII - 13/12 x 4 m-ce = 4,33 (w zaokrągleniu 5 dni)
18 + 5 = 23 dni urlopu
Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Pracownikom przysługiwać będą 184 godziny urlopu. (23 x 8 = 184)
Należy pamiętać, że urlopy dzielą się w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 KP) - od stycznia do sierpnia 8 godzin za każdy dzień urlopu, od września do grudnia - tyle godzin, ile w danym dniu pracownik ma zaplanowanych do przepracowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie przebywał na urlopie bezpłatnym od 7.09.2015- 31.08.2016. Złożył podanie do dyrektora szkoły o kolejny urlop bezpłatny od 1.09. 2016 do 31.08.2017 i zadeklarował, że 1. 09.2017 wraca do pracy. Taki termin nie zaburza pracy szkoły. Czy można mu udzielić tego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka - katechetka przebywa na urlopie wychowawczym do 31 lipca 2017r. Jest zatrudniona przez mianowanie. Brakuje godzin katechezy do września dla niej. Proboszcz zapewnia, że wystąpi do biskupa o cofnięcie misji i to się przeciąga. Czy mam w arkuszu umieścić katechetkę z 0,31 etatu. Pozostali katecheci po pełnym etacie, a księdzu wikaremu 0,51 etatu. Po otrzymaniu cofnięcia misji usunę z arkusza przed wrześniem i zmienię przydział. Zwalniając katechetkę jaka powinna otrzymać odprawę - czy trzymiesięczną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaką podstawę prawną podać w piśmie do pracownika - pismo jest odpowiedzią na wniosek pracownika o udzielenie urlopu wychowawczego, informującym o udzieleniu przedmiotowego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ma dokument potwierdzający istnienie gospodarstwa rolnego swoich rodziców za lata 1998 do 2007 ( Dokument - zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego) , jakie są jeszcze potrzebne dokumenty aby doliczyć staż za pracę na roli. Czy dokument ze Starostwa jest wystarczający?.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakim systemie godzinnym powinien pracować wicedyrektor szkoły? Problem polega na tym,że mój wicedyrektor pełni funkcję radnego i w związku z tym faktem wychodzi w ciągu dnia do UM, by realizować zadania radnego. Nie wiem w jakiej sytuacji i na jakiej podstawie winienem potrącić mu pieniądze za niewypełnianie zadań w szkole? Dziękuję bardzo za szybką pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe