Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracownik może chorować przez kolejne 182 dni, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest inną chorobą. Po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego i pobieraniu...

PORADA PRAWNA

02 grudnia 2015 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony. Urodzona 25.01.1959r. Przedstawiam sytuację: od 01.09.2014 r. do 11.03.2015r -zwolnienie lekarskie (182 dni) od 12.03.2015 do 09.07.2015r świadczenia rehabilitacyjne. Pracownica starała się o rentę -otrzymała odpowiedz negatywną. Wróciła do pracy 10.07.2015r, a od 03.08.2015r do 20.12.2015r znów przebywa na zwolnieniu lekarskim( być może, że znów będzie 182 dni , a potem starania o świadczenia rehabilitacyjne). Moje pytanie brzmi. Czy mogę obecnie zwolnić pracownika na podstawie wyżej opisanej sytuacji? Jeśli nie to kiedy mogę rozwiązać umowę z takim pracownikiem który tak dużo choruje? Kiedy pracownica zostanie objęta ochroną przedemerytalną wg obowiązujących na dzień dzisiejszy przepisów? Bardzo proszę o poradę.

Pracownik może chorować przez kolejne 182 dni, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest inną chorobą. Po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego i pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego możliwe jest bowiem rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego tylko w przypadku, gdy:
1. przyczyną nieobecności jest inna choroba,
2. przyczyną nieobecności jest ta sama choroba, ale przerwa między poprzednią nieobecnością (zakończeniem pobierania świadczenia rehabilitacyjnego), a rozpoczęciem nowego zwolnienia przekracza 60 dni.

Z pytania wynika, że pracownica nie przepracowała ponad 60 dni przed kolejnym zwolnieniem, zatem jej nieobecność musi być spowodowana inną chorobą. W przeciwnym przypadku, nie przysługuje jej zasiłek chorobowy i można rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia. Jeżeli zwolnienie lekarskie wystawione jest w związku z inną chorobą, pracownica może wykorzystać cały nowy okres zasiłkowy.

kodeks pracy:
Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia nie ma zastosowania przepis ochronny związany z wiekiem przedemerytalnym. Zgodnie z art. 39 KP, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Dotyczy on więc wypowiedzenia umowy, a z pracownikiem, który wyczerpał okres zasiłkowy rozwiązuje się umowę bez wypowiedzenia.

 



 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT