Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica referent ds. administracji w dniach 01.01.2015 r. do 10.01.2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, następnie 11.01.2015 r. – 30.05.2015 r. na urlopie macierzyńskim, później 31.05.2015 r. – 11.07.2015 r. na dodatkowym urlopie macierzyńskim, kolejno 12.07.2015 r. – 09.01.2016 r. na urlopie rodzicielskim. Proszę o potwierdzenie czy pracownik uzyskał prawo do 13 wynagrodzenia za 2015 r . i co w przypadku jak nie ma z czego jej naliczyć? Czy wynagrodzenie z trzynastki naliczonej za rok 2014, a wypłaconej w marcu 2015 należy uwzględnić do „13” za rok 2015?
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (...), pracownica nabyłaby prawo do 13-tki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, poniewaz w przypadku korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie jest wymagane przepracowanie co najmniej 6 miesięcy.
Z uwagi jednak na to, ze pracownica nie przepracowała ani jednego dnia w 2015 roku, nie ma podstaw do wypłacenia jej dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pienięznego za urlop, w wynagrodzeniu urlopowym nie uwzględnia się dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 4 lipca 1975 r do 30 czerwca 1976 roku odbywałem służbę wojskową - zaraz po ukończeniu studiów. Po ukończeniu służby wojskowej podjąłem pracę w szkole z pierwszym dniem roku szkolnego 1976/77 tj. 23 sierpnia 1976 r. Czy w tym przypadku służba wojskowa zalicza się do stażu pracy i nagrody jubileuszowej w 2015 r.?
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na podst. KN na czas nieokreślony prosi o zmianę stanowiska z nauczyciela wspomagającego na nauczyciela wychowawcę za nauczyciela przebywającego na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie macierzyńskim. Jaka wygląda procedura takiej zamiany.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka wychowania przedszkolnego będzie musiała uczyć języka obcego? W internecie aż huczy od informacji na forach. Myślałam, że będzie mogła jeśli ma kwalifikacje ale skąd nagle panika, że trzeba się nauczyć języka, żeby dalej pracować z dziećmi i realizować podstawę programową?
- 1. W jakim wymiarze godzin należy zatrudnić nauczyciela, żeby liczył się ten okres do uprawnień emerytalnych obecnie i przed rokiem 2016r.; 2. Mamy zatrudnionego nauczyciela mianowanego w niepełnym wymiarze czasu pracy, który pracuje w innej szkole jako nauczyciel mianowany w pełnym wymiarze. W kwietniu br. ten nauczyciel wystąpił z pismem do dyrektora naszej szkoły o przeniesienie do naszej szkoły na stanowisko nauczyciela. Mamy zgodę dyrektora tamtej szkoły i pozytywna opinię organu prowadzącego. Mam pytanie co my jako szkoła do której zostanie przeniesiony nauczyciel musimy zrobić (czy przekształcić umowę na podstawie mianowania itd.)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownikowi podczas przebywania na kwarantannie kończy się umowa. Jak mam z nim przedłużyć umowę, żeby była ciągłość?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe