Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica obecnie jest na urlopie rodzicielskim do 31 października 2023 r. Zawnioskowała o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 listopada do 30 kwietnia 2024 r. Ma jeszcze zaległy urlop za 2022 rok. Czy mam pracownicy udzielić urlop wychowawczy tak, jak we wniosku, a zaległy urlop udzielić po urlopie wychowawczym, czy najpierw musi wykorzystać zaległy urlop z 2022 r. i po nim udzielam urlopu wychowawczego?
Skoro pracownica zawnioskowała o wychowawczy od razu po urlopie rodzicielskim to pracodawca nie może nie uwzględnić tego wniosku. Zgodnie z art. 186 § 7 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465) urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, składając pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie w tej sprawie.
Urlopu wypoczynkowego pracownicy będzie trzeba udzielić po powrocie z urlopu wychowawczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem kobietą. Mam 63 lata, jestem zatrudniona poprzez mianowanie, nabyłam prawo do emerytury. Czy dyrektor może mnie zwolnić? Jeżeli tak - to na jakiej podstawie (nie mam żadnych negatywnych ocen itp). Gdybym chciała rozwiązać umowę o pracę, to jaką otrzymałabym odprawę? W jaki sposób najkorzystniej dla mnie rozstać sie z zakładem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi, który jest bibliotekarzem, w nowym roku szkolnym przydzielono 3/4 etatu biblioteki i 1/4 etatu na stanowisku wychowawcy w świetlicy szkolnej. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek wręczenia nauczycielowi wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy związanego ze zmianą zakresu czynności? Zaznaczam, że nauczyciel posiada kwalifikacje opiekuńczo-wychowawcze i do wykonywania zawodu bibliotekarza.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedmiotów zawodowych (nauczyciel dochodzący) jest zatrudniany w naszej szkole na umowę o pracę na czas określony. W roku szkolnym 2016/17 zatrudniony był w wymiarze 6/18 etatu od 01.09.2016 do 30.06.2017 r. Został mu wypłacony ekwiawalent za 42 dni urlopu i świadczenie urlopowe proporcjonalne do wymiaru zatrudnienia i czasu pracy.
Aktualnie w roku szkolnym 2017/2018 jest zatrudniony w wymiarze 4/18 etatu na okres 01.09.2017r. do 31.12.2017 r. Czy w związu z powyższym należy się mu świadczenie urlopowe za te 4 m-ce? A ekwiwalent za urlop za 22 dni czy 23? Bo 5,6 dnia * 4 m-ce= 22,4 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel będący na urlopie macieżyńskim może przerwać ten urlop np. na 14 dni, wrócić do pracy a nastepnie kontynuować urlop macieżynski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie kwestii urlopu pracownicy, która była zatrudniona od stycznia 2020 r. na 3/4 etatu (po 6 godz. dziennie) do 10 grudnia. Od 11.12.2020 r. jest zatrudniona na 1/2 etatu, po 4 godz. dziennie. Za 2020 r. przysługuje jej 156 godzin (26*6 h = 156 h), pracownica nie wykorzystała w tym roku ani jednego dnia. W związku z tym, że teraz pracuje po 4 godz., ściągam jej z urlopu po 4 godz. i wtedy pracownica będzie mieć więcej niż 26 dni za 2020 r.? (156 : 4 = 39 dni urlopu?). Proszę o potwierdzenie, czy ten sposób udzielenia urlopu jest prawidłowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe