Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica jest zatrudniona na stanowisku sprzątaczka od 01 lutego 2015 w wymiarze 1/2 etatu. Proszę o podanie ilości dni urlopu - staż pracy 14 lat?
Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru etatu. Przy stażu 14 lat, pełny wymiar urlopu to 26 dni, zatem dla 1/2 etatu będzie to 13 dni. Zgodnie z kodeksem pracy, jeden dzień urlopu to 8 godzin. Należy więc te 13 dni pomnożyć przez 8 godzin, co daje 104 godziny. Urlopu udziela się w godzinach, zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Oznacza to, że za każdy dzień urlopu należy odjąć z puli 104 godzin tyle godzin, ile pracownik miał w danym dniu do przepracowania, jeżeli np. pracuje przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny, za każdy dzień odejmujemy 4 godziny. W sumie pracownik będzie przebywał na urlopie 26 dni, tak jak pełnozatrudniony.
Za 2015 rok pracownicy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, czyli za 11 miesięcy, chyba że w styczniu była zatrudniona w innym zakładzie pracy i wykorzystała urlop w wymiarze wyższym niż jej przysługiwał. Zakładając, że nie była nigdzie zatrudniona, za okres 11 miesięcy przysługuje jej urlop w wymiarze 12 dni (13 dni : 12 m-cy x 11 m-cy = 11,92, co po zaokrągleniu daje 12 dni, co z kolei w przeliczeniu na godziny daje 96 godzin urlopu).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wychowania fizycznego często prywatnie wyjeżdża ze swoją córką na turnieje golfa. Córka jest uczennicą szkoły. Czy wójt, jako przedstawiciel organu prowadzącego, może zwalniać nauczyciela i nakazać dyrektorowi szkoły wyznaczania płatnych zastępstw za tego nauczyciela? Nauczyciel z kolei ma dzień usprawiedliwiony i płatny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z powodu jego częstych nieobecności w pracy nie będzie zrealizowana min. ilość godz. w-f-u. Jak w tej sytuacji ma postąpić dyrektor?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę z tytułu przejścia na emeryturę. Następnie pracownik ten został ponownie zatrudniony. Po sześciu latach pracy dyrektor zmuszony jest rozwiązać umowę o prace z powodu likwidacji stanowiska pracy. Czy w związku z powyższym pracownikowi należy się odprawa i w jakiej wysokości? Jest to pracownik z obsługi szkoły na stanowisku pracownik gospodarczy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może pełnić funkcję Inspektora ODO, skoro sam przetważa dane?
- Nauczyciel zatrudniony na czas określony KN na 2/22 może podjąć dodatkowo pracę w szkole niepublicznej w oparciu o Kodeks pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik na stanowisku dozorca w szkole przynosił zwolnienia od lekarza rodzinnego przez kilka tygodni tj. od poniedziałku do piątku systematycznie. Razem ponad 40 dni. Został wysłany do lekarza medycyny pracy w celu potwierdzenia czy jest zdolny do pracy. Lekarz potwierdził zdolność do pracy z zastrzeżeniem, że może dźwigać do 10 kg. Dla szkoły w mojej ocenie pracownik jest nie przydatny. Czy powinien dyrektor pozwolić rozpocząć pracę na tym stanowisku? Jakie kroki decyzyjne powinien poczynić pracodawca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe