Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydała jednocześnie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego dla jednego ucznia. Czy nauczyciel powinien prowadzić te zajęcia w ramach zwiększonego pensum czy jako godziny ponadwymiarowe. Jak obliczyć wynagrodzenie za te godziny, np. w sytuacji, gdy zajęcia wypadną w dniu święta i nie zostaną zrealizowane? Czy nauczycielowi prowadzącemu indywidualne nauczanie przysługuje dodatek za warunki pracy?
To okoliczności danej sprawy decydują o tym, czy możliwe jest realizowanie indywidualnego nauczania w ramach zwiększonego pensum (w ramach jednego etatu) czy w ramach godzin ponadwymiarowych. Od tego z kolei zależy rozliczanie godzin nauczania indywidualnego i wypłacanie ewentualnych dodatków za warunki pracy.
1. Nauczanie indywidualne w ramach zwiększonego pensum
Możliwe jest zwiększenie godzin pensum w ramach etatu pod warunkiem spełnienia przesłanek z art. 42 ust. 2a Karty Nauczyciela (dalej: KN) w związku z ust. 4a tego przepisu.
Mianowicie nauczyciel powinien złożyć wniosek na piśmie do dyrektora szkoły przed rozpoczęciem zajęć w danym roku szkolnym. Dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na realizację zajęć w danym roku szkolnym w ustalonym z nauczycielem wymiarze określonym w ust. 4a, jeśli taka możliwość wynika z zatwierdzonego przez organ prowadzący szkołę arkusza organizacyjnego szkoły.
Nierealizowanie godzin nauczania indywidualnego nie wpływa na wysokość wynagrodzenia
Jeśli nauczanie indywidualne będzie realizowane w ramach pensum, to dla wypłaty wynagrodzenia nie będzie miało znaczenia niezrealizowanie godzin zajęć z powodu święta, które wypada w dniu realizacji tych zajęć. Sposób wyliczenia wynagrodzenia wynika z treści § 2 rozporządzeniay w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.
2. Nauczania indywidualne w ramach godzin ponadwymiarowych
Zgodnie z art. 35 ust. 2 KN godzina ponadwymiarowa to godzina realizowana przez nauczyciela ponad określony dla niego obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych.
Jeśli więc zajęcia nauczania indywidualnego realizowane przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy są godzinami ponadwymiarowymi, to za każdą zrealizowaną przez nauczyciela godzinę ponadwymiarową przysługuje wynagrodzenie według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy określonego w art. 35 ust. 3 KN.
Wynagradza się za zrealizowane godziny ponadwymiarowe
Z art. 39 ust. 4 KN wynika, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny zrealizowane i wynagrodzenie to wypłacane jest z dołu, w ostatnim dniu miesiąca (lub jednorazowo), z zastrzeżeniem że szczegółowe zasady wypłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe wynikać powinny z regulaminu wynagradzania.
Regulamin uchwalany przez radę gminy (odpowiednio radę powiatu lub sejmik województwa, por. art. 30 ust. 6 pkt 2 KN w zw. z art. 91d pkt 1 KN) określa zasady wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nauczycieli pracujących w szkołach prowadzonych przez jst.
Kiedy przysługuje dodatek za trudne warunki pracy?
Za każdą zrealizowaną przez nauczyciela godzinę ponadwymiarową przysługuje wynagrodzenie według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela – z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. W związku z tym za niezrealizowane tych godzin nie przysługuje wynagrodzenie, a więc i również dodatek za warunki pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzymał od organu prowadzacego decyzję o uzupełnianiu pensum w innej szkole. W uzasadnieniu powołano się na art.22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - karta Nauczyciela, napisano też , że przedstawione stanowisko organu jest skuteczne bez wyrażenia przez nauczyciela zgody. Czy nauczyciel, który jako jeden z przedmiotowców, został oddelegowany do innej szkoły może prosić o uzasadnienie decyzji organu prowadzącego drogą pisemną, dlaczego to właśnie jego wybrali? Na jaki artykuł powinien powołać się nauczyciel? Proszę o podanie odpowiedniej podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w niepublicznym przedszkolu z Kodeksu pracy jest jednocześnie dyrektorem placówki i logopedą w tej placówce. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z dziećmi i terapię logopedyczną. Czy ma prawo do zmniejszenia godzin pracy dydaktycznej np. do 6 lub 7, a pozostałe godziny może przeznaczyć na przygotowanie się do zajęć w domu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik niepedagogiczny zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu może wypowiedzieć umowę o pracę, będąc na zwolnieniu lekarskim? Przykładowo ma on zwolnienie od 10 do 20 sierpnia, a 14 sierpnia wręcza pismo z prośbą o zwolnienie. Czy pracodawca musi uznać to pismo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z jakiego wymiaru godzin przypisać godziny ponadwymiarowe nauczycielowi przedszkola (22/22), który prowadzi 1 godzinę zajęć rewalidacyjnych i jedną godzinę gimnastyki korekcyjnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może przydzielać zajęcia biblioteczne nauczycielowi bibliotekarzowi w formie zajęć w ramach jego pensum czy też są to zastępstwa doraźne płatne? Nauczyciel ma za zadanie realizować z klasą zajęcia w bibliotece w ramach swoich godzin pracy. Czy ma prawo odmówić prowadzenia takich zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe