Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Po wygranym konkursie na dyrektora Burmistrz miasta przedłużył okres kadencji o kolejne 5 lat. Przedłuzona kadencja kończy się w tym roku szkolnym. Czy Burmistrz może przedłużyć dyrektorowi prowadzenie szkoly na kolejną kadencję. Czy musi być ogłoszony konkurs? Jakie są do tego wykladniki prawa. Pozdrawiam.
Stanowisko dyrektora, w przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, powierza się kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu. Od tej zasady istnieje tylko jeden wyjątek: jeżeli do konkursu nie przystąpi żaden kandydat albo jeżeli w drodze konkursu nie został wyłoniony kandydat na dyrektora, wówczas można powierzyć stanowisko dyrektora osobie ustalonej przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej. Inną możliwą sytuacją jest powierzenie stanowiska wicedyrektorowi szkoły, a gdy takiego nie ma - innemu nauczycielowi szkoły, do czasu wyłonienia kandydata w drodze konkursu, nie dłużej jednak niż na 10 miesięcy.
W przypadku, gdy organ prowadzący stwierdzi wzorowe kierowanie szkołą i uzna, że nie ma sensu ogłaszanie konkursu - może powierzyć stanowisko dyrektora obecnemu dyrektorowi na kolejne lata.
Ustawa o systemie oświaty:
Art. 36a. 1. Stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza organ prowadzący szkołę lub placówkę.
2. Kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki wyłania się w drodze konkursu. Kandydatowi nie można odmówić powierzenia stanowiska dyrektora.
3. Wymogu przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora nie stosuje się do szkół i placówek publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
4. Jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.
5. Do czasu powierzenia stanowiska dyrektora zgodnie z ust. 2 lub 4 organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy.
13. Stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny.
14. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 13, organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej, w uzgodnieniu z kuratorem oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych - z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może przedłużać powierzenie stanowiska na kolejne okresy wymienione w ust. 13. Wymogu uzgodnienia z kuratorem oświaty nie stosuje się w przypadku szkół i placówek, o których mowa w art. 5 ust. 3b.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel miał umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. W 2004 roku awansował na nauczyciela mianowanego. W dokumentacji nie ma pisma zmieniającego zatrudnienie przez mianowanie. Czy w związku z tym nauczyciela traktujemy jako zatrudnionego przez mianowanie, czy przenosimy takiego nauczyciela do innej szkoły według art. 18 KN czy 23 KP?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel magister nauczania początkowego ma kwalifikacje do wychowania przedszkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w niepełnym wymiarze czasu, tj. ma 15/18 może mieć przyznane godziny doraźne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od 01 września będzie miał pomniejszony etat do 12/18. Jak powinno prawidłowo wyglądać oświadczenie nauczyciela, że wyraża zgodę na dopełnienie godzin do pełnego etatu godzinami świetlicy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony na umowę o pracę na czas określony od 21.09.2015 r. do 21.12.2015 r. w związku z chorobą innego nauczyciela. Nie jest to umowa na zastępstwo. Czy w związku z powyższym należy się mu "13" za 2015 r. ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe