Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Planuję zatrudnić nauczyciela w liceum niepublicznym bez przygotowania pedagogicznego. Nauczyciel dostarczył zaświadczenie, że jest słuchaczem studiów podyplomowych nadających uprawnienia pedagogiczne. Czy taki nauczyciel ma obowiązek realizować ścieżkę awansu zawodowego? Czy w tym przypadku może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego? Wiem, że nauczyciel bez kwalifikacji pedagogicznych może rozpocząć awans (ale czy ma taki obowiązek? np. dostarczyć plan awansu) jeżeli jest zatrudniony na 1/2 etatu? Co oznacza w tym przypadku 1/2 etatu? W naszej szkole obowiązuje kodeks pracy. Planuję zatrudnić nauczyciela na 1/2 etatu z 12 godzinami dydaktycznymi tzn. przy tablicy. Nauczyciel podjął studia podyplomowe (3 semestralne). Czy mogę podpisać umowę do 31.08.2020? Jeżeli tak, to co wówczas ze stażem i rozmową kwalifikacyjną- przecież jeszcze nie skończy studiów podyplomowych, a więc nie ma pełnych kwalifikacji? Czy może trzeba podpisać umowę na dwa lata, ale wówczas kiedy kończy staż?
Jedynie w samorządowej publicznej szkole można wyjątkowo zatrudnić na stanowisku nauczyciela osobę nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego, co wynika z treści art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Natomiast ten przepis nie ma zastosowania do nauczycieli szkół niepublicznych, ponieważ nie jest wymieniony w art. 91b ust. 2 KN w katalogu regulacji pragmatyki służbowej, które mają zastosowanie do nauczycieli niepublicznych szkół. Dodatkowo w niepublicznym liceum niedopuszczalne jest zatrudnienie na stanowisku nauczyciela osoby, która nie posiada pełnych kwalifikacji do zajmowania tego stanowiska, w tym osoby bez przygotowania pedagogicznego, co wprost wynika z treści art. 91b ust. 2b w zw. z art. 10 ust. 5 pkt 5 i art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. oraz § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.). Ponadto obowiązek zatrudnienia w niepublicznej szkoły nauczyciela z pełnymi kwalifikacjami powtarza art. 14 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. W związku z tym, że osoba bez przygotowania pedagogicznego nie może być zatrudniona jako nauczyciel niepublicznej szkoły, w konsekwencji nie będzie mogła również realizować stażu, ponieważ takie uprawnienia przysługują jedynie osobie będącej nauczycielem oraz zatrudnionej na stanowisku pedagogicznym (art. 91b ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 9b ust. 1 i art. 1 ust. 2 pkt 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka posiadająca pełne kwalifikacje i przygotowanie pedagogiczne jest zatrudniona w naszej szkole na okres roku szkolnego 2021/2022. Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskała w sierpniu 2020 r. Dyrektor planuje ją zatrudnić od 1 września 2022 r. na czas nieokreślony. W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie, na jakich zasadach ww. nauczycielka będzie odbywała awans zawodowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w szkole od 2007 r. uzyskała stopień awansu nauczyciela kontraktowego w lipcu 2008r. Później przebywała dwa razy na urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim. Czy o ten czas należy jej przedłużyć odstęp czasowy pomiędzy awansem z nauczyciela kontraktowego na mianowanego (w sumie nie przepracowała w szkole wymaganych dwóch lat, chociaż była zatrudniona w szkole).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w technikum, nieposiadający jeszcze tytułu magistra, może w tym roku rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ścieżki zawodowej na nauczyciela mianowanego. W szkole prywatnej o uprawnieniach szkoły publicznej etat wynosi 34 godziny. Czy w zaświadczeniu dyrektora o zatrudnieniu może być następujący zapis (zgodny z umową o pracę): w dniu wydania zaświadczenia nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 27 godzin dydaktycznych w tygodniu tj. 0,79 etatu, na czas nieokreślony. Czy etaty muszę być przeliczane na tzw. 18?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który został zatrudniony 15.09.2021 r. w niepublicznym przedszkolu, może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe