Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony w technikum, nieposiadający jeszcze tytułu magistra, może w tym roku rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Nauczyciel technikum (oprócz nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych lub praktycznej nauki zawodu) musi posiadać tytuł magistra, zgodnie z § 3 ust. 1 i 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.), a bez posiadania pełnych kwalifikacji nie może rozpocząć stażu (art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). Natomiast staż może realizować nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych z tytułem licencjata lub nauczyciel praktycznej nauki zawodu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w przedszkolu niepublicznym, po obecnie skróconym czasie odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego, który rozpoczął się we wrześniu 2018 r., okres wakacyjny może być okresem zaliczonym jako czas odbywania stażu? Który miesiąc będzie zatem miesiącem jego zakończenia?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona w niepublicznym Punkcie Przedszkolnym prowadzonym przez stowarzyszenie. Nadzór pedagogiczny nad Punktem sprawuje dyrektor szkoły przy której Punkt działa. Czy nauczycielka zatrudniona w/w placówce może uzyskiwać kolejne stopnie awansu zawodowego (obecnie jest nauczycielem stażystą) ? Kto ewentualnie powinien nadać stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany, który otrzymał negatywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu na nauczyciela dyplomowanego i nie odwoływał się do organu sprawującego nadzór może złożyć wniosek do dyrektora szkoły o przedłużeniu stażu o 9 miesięcy?
Czy w przypadku złożenia odwołania do organu sprawującego nadzór i nie rozpatrzenia sprawy w terminie, nauczyciel może złożyć wniosek o podjęcia postępowania i będzie dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego pomimo ustalonej negatywnej oceny przez dyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy realizacji awansu zawodowego: nauczyciela mianowanego zatrudnionego na 1/1 etat, zatrudnienie na podstawie mianowania. Nauczyciel ma akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego z dnia 20.12.2018r. , nie rozpoczął stażu przed 01.09.2022r. Na podstawie nowych przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczyciel skończył staż na nauczyciela dyplomowanego 19.09.2022r.( skrócenie o 2 lata). Kiedy powinna zostać sporządzona ocena pracy nauczyciela, jeśli do tej pory nie złożył wniosku o ocenę? Do kiedy może najpóźniej wnioskować o ocenę pracy i podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła pracę w szkole podstawowej 1 stycznia 2023 r. jako nauczyciel wychowawca w świetlicy. Ukończyła studia na kierunku pedagogika w specjalności resocjalizacja z poradnictwem specjalistycznym (licencjat) oraz pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą i profilaktykę (magister). Kwalifikacje pedagogiczne nie zostały uznane, ponieważ praktyki nie odbyły się w szkole tylko w areszcie śledczym, dlatego została zatrudniona za zgodą na zatrudnienie do 31 sierpnia 2023 r. (art. 10 ust. 9 KN). Obecnie jest w trakcie przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli przedmiotów i zajęć prowadzonych w szkole podstawowej.
1. Jak będzie wyglądała jej droga do przygotowania do zawodu nauczyciela? Od kiedy należy przydzielić mentora?
2. Od kiedy nauczycielce należy się świadczenie na start – czy od stycznia 2023 r., od września 2023 r., czy nie należy się w ogóle?
3. Od sierpnia 2015 r. do października 2017 r. pracowała jako wychowawca OHP. Od września 2021 r. do listopada 2022 r. jako nauczyciel w niepublicznej szkole podstawowej. Obecnie od 1 stycznia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. w szkole podstawowej. Który okres wcześniejszej pracy ma być zaliczony do przygotowania do zawodu nauczyciela i jak ma być podpisana nowa umowa od września 2023 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe