Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Piszę jako organ prowadzący oraz jednocześnie dyrektor przedszkola niepublicznego. Czy z dotacji przekazywanej z Urzędu Gminy można sfinansować zakup i montaż pompy ciepła powietrznej jako źródło ogrzewania budynku przedszkola oraz wody w bojlerze zamiast wykorzystywanego obecnie pieca na ekogroszek? Istniejący piec nie był kupowany ze środków przekazywanych przez gminę.
Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 17 z późn. zm.) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (w praktyce rada gminy lub powiatu), w drodze uchwały, ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji dla podmiotów niepublicznych. Natomiast art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 z późn. zm.) stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Z przepisów wprost wynika, że dotacja otrzymana z gminy stanowi przychód z działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. e ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dotacja może być wydatkowana na wydatki niebędące wydatkami inwestycyjnymi, np. na zmianę sposobu ogrzewania, pod warunkiem że nie będzie to ulepszenie i jest ściśle związane z utrzymaniem aktualnego stanu budynku w związku z zapewnianiem uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pobytu w placówce
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor rodzinnego domu dziecka nie posiadający postanowienia Sądu Rejonowego o rozszerzeniu kompetencji do podejmowania ważnych decyzji dotyczących ucznia może podejmować decyzje dotyczące: wyboru szkoły, udziale podopiecznego w lekcjach religii, zajęciach dodatkowych, wyjazdach, wycieczkach
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic dziecka 6-letniego ur. 2017r.chce odroczyć dziecko od obowiązku szkolnego. Chce aby uczęszczało do oddziału przedszkolnego jeszcze jeden rok szkolny. Dziecko nie uzyskało dojrzałości szkolnej (opinia wychowawcy i prywatnej poradni). Bardzo proszę o podstawę prawną. Czy wystarczy wniosek rodzica, czy ma być to opinia z poradni (np.prywatnej?). Dziękuję.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- CZY DOPUSZCZALNYM JEST ORGANIZACJA "REKOLEKCJI MARYJNYCH" ZAMIAST REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH, W TERMINIE 2 - 4 WRZEŚNIA BR.
Z TAKĄ PROPOZYCJĄ WYSTĄPIŁ PROBOSZCZ NASZEJ PARAFII W ZWIĄZKU Z PLANOWANYMI UROCZYSTOŚCIAMI KOŚCIELNYMI.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przykład arkusza kontroli np dyżury szkolne
- Matka (z partnerem, który nie jest ojcem) wychowuje syna. Chłopiec posiada Orzeczenie PPP do kształcenia specjalnego (autyzm). Aktualnie mocno nasiliły się problemy emocjonalne chłopca i sytuacja wymaga poważnej rozmowy. Matka życzy sobie, aby w rozmowie uczestniczył jej partner. Czy mamy prawo rozmawiać o bardzo wrażliwych tematach w obecności osoby, która nie jest prawnym opiekunem dziecka? Czy możemy spotkać się z zarzutem naruszenia danych sensytywnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe