Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pedagog złożyła podanie o zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, celem uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Jako podstawę podała art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz osób niepełnosprawnych. Nauczycielka pracuje 6 rok w naszej szkole, posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jak powinno się rozumieć "zwolnienie od pracy" w przypadku nauczycieli chcących skorzystać z takiej formy rehabilitacji w ciągu roku szkolnego? Czy takiego zwolnienia od pracy nie powinno się udzielić w ramach urlopu zdrowotnego (w tym przypadku nie przysługuje), zwolnienia lekarskiego lub urlopu bezpłatnego?
Nauczycielka o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Art. 20 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dotyczy równiez niepełnosprawnych nauczycieli.
Zwolnienie od pracy przysługuje nauczycielce w wymiarze do 21 dni, nie częściej niż raz w roku.
Wynagrodzenie za czas tego zwolnienia oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica obsługi – woźna szkolna – przebywa na zwolnieniu lekarskim. 10 stycznia 2022 r. upłynie 182 dni przebywania na nim. W dniu 16.12 złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS. Pracownik ZUS poinformował ją, że rozpatrzenie wniosku trwa 6 tygodni (czyli nastąpi ok 27 stycznia 2022 r.). Pracownica uzyskała ostatnie zwolnienie lekarskie do 10 stycznia 2022 r. Jak powinno się usprawiedliwić nieobecność pracownika w zakładzie pracy? Jakie są możliwości? Czy ZUS może przyznać świadczenie z data wsteczną, tzn. czy rozpatrzywszy wniosek np. 20 stycznia, może przyznać świadczenie od 11 stycznia? A co w przypadku, gdy pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego? W jaki sposób ma usprawiedliwić nieobecność po 10 stycznia? I co z pracownikiem, który jest zatrudniony na zastępstwo? Kiedy rozwiązuje się umowa w celu zastępstwa za pracownika – w tym przypadku woźną – w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany był zatrudniony na 0,5 etatu jako pedagog terapeuta. Chcę od nowego roku szkolnego zaproponować pełny etat na stanowisku nauczyciela rewalidacji indywidualnej. Przy pomocy jakiego dokumentu mam tego dokonać, poprzez porozumienie, aneks, oraz w jaki sposób? Zaznaczam, że 31 maja nauczyciel wyraził zgodę na przedstawioną propozycję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wygaszanego gimnazjum rozpocznie pracę od 1.09.2017 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w tej samej gminie / gimnazjum nie będzie „wchłonięte” przez naszą placówkę/. Jest on nauczycielem dyplomowanym z tytułem mgr geologii; dyrektor gimnazjum uznał kierunek studiów za zbliżony do nauczania geografii decyzją z dnia 01.09.2000 r. Czy nauczyciel zmieniając miejsce pracy / nowa umowa o pracę/ nadal posiada wymagane kwalifikacje do geografii?
- Mianowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i w trakcie studiów terapii pedagogicznej została zatrudniona na stanowisku pedagoga szkolnego - maj 2009r. i dyrektor uznał jej te kwalifikacje jako zbliżone. Teraz podjęła decyzję i chce składać dokumenty na nauczyciela dyplomowanego. Czy KO uzna uniżoność jako konkretne kwalifikacje nauczyciela? Czy może lepiej, żeby składała dokumenty jako terapeuta pedagogiczny bo takie godziny ma i realizuje i do nich posiada konkretny dyplom poświadczający wykształcenie? Posiadanie zbliżonych kwalifikacji dawało uprawnienie do zajmowanie stanowiska w szkołach w jakich zostało zrobione zbliżenie. Czy KO w dobie dzisiejszych przepisów może to kwestionować?
- Czy pracownikowi administracji w publicznej szkole można przyznać dodatek specjalny w związku z dodatkowymi zadaniami spoza zakresu obowiązków za okres np. od 1 lutego do 31 maja 2023 r., a następnie za okres od 1 września do 31 grudnia 2023 r.? Czy będzie to zgodne z przepisami o przyznawaniu dodatku specjalnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe