Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy nauczyciel, który poszedł na urlop zdrowotny w podstawowym miejscu pracy może też iść na ten urlop w dodatkowym miejscu pracy, czy też musi w drugiej szkole rozwiązać stosunek pracy? Jak to się rozwiązuje w praktyce?
2. W roku szkolnym 2022/2023 nie mam nauczyciela do doradztwa zawodowego (szkoła podstawowa). Komu mogę powierzyć prowadzenie tych zajęć?
Ad. 1
Zgodnie z art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia.
W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.
Jeżeli w dodatkowym miejscu pracy nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracował tam co najmniej 7 lat w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć to może wystąpić o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w dodatkowym miejscu pracy.
Jeżeli nauczyciel nie spełnia warunków uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia w dodatkowym miejscu pracy to powinien rozwiązać stosunek pracy.
Proponuję rozwiązać stosunek pracy na mocy porozumienia stron zgodnie z art. 27 ust. 3 w związku z art. 23 ust. 4 pkt 1 cytowanej ustawy. Nauczyciel składając dyrektorowi szkoły propozycję rozwiązania w ten sposób stosunku pracy powinien to uzasadnić pobytem na urlopie dla poratowania zdrowia w podstawowym miejscu zatrudnienia. Przy zgodzie dyrektora można rozwiązać w ten sposób stosunek pracy nawet z dnia na dzień.
Ad. 2
Zgodnie z § 21 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1289) kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego w szkołach podstawowych posiada osoba, która ukończyła:
1) studia pierwszego (licencjat), drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, w zakresie doradztwa zawodowego, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia pierwszego (licencjat), drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na dowolnym kierunku (specjalności), i studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz. U. z 2019 r., poz. 325) w przypadku braku doradcy zawodowego jego zadania, poza prowadzeniem zajęć edukacyjnych z zakresu doradztwa może realizować wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel, w tym nauczyciel wychowawca opiekujący się oddziałem, pedagog lub psycholog. Natomiast zadania prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu doradztwa zawodowego można powierzyć tylko nauczycielowi z wyżej wymienionymi kwalifikacjami.
W tym celu należy ogłosić zapotrzebowanie na zatrudnienie nauczyciela w każdy możliwy sposób, a także zgłosić takie zapotrzebowanie do kuratorium oświaty. Do czasu zatrudnienia w szkole będzie w arkuszu organizacji szkoły figurował wakat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo dziękuję za odpowiedź w sprawie stażu nauczyciela w punkcie przedszkolny. Niestety MEN ma inne stanowisko i uważa,że absolutnie nauczyciele punktów przedszkolnych nie mogą odbywać stażu, bo nie ma o tym zapisu w KARCIE NAUCZYCIELA. Proszę o pomoc. Pracuję w organizacji pozarządowej, która otwiera punkty przedszkolne szczególnie na wsiach. Nauczyciele z uwagi na to, że nie mogą odbywać stażu nie chcą podejmować pracy i pojawiają się problemy kadrowe. Co mogę z tym zrobić? Pozdrawiam serdecznie gralgo
- Czy kończąc pełnienie funkcji dyrektora z dniem 31 sierpnia 2022 r. mogę podpisać w sierpniu z nauczycielami i pracownikami obsługi umowy o pracę na przyszły rok szkolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła pracuje w trybie pięciodniowym od poniedziałku do piątku. Nauczyciel ma zwolnienie lekarskie do piątku, kolejne otrzyma od poniedziałku. Czy przerwanie zwolnienia lekarskiego na sobotę i niedzielę może być traktowane jako powrót na dwa dni do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 16.11.2020 r. pracownik gospodarczy ma zwiększony etat z 1 na 1 i 1/2 etatu. Pracuje więc od 6.00 do 18.00. Od poniedziałku do piątku ma 11 godzin przerwy po zakończeniu pracy (art. 132 par. 1 KP). Problem pojawia się w weekend. W szkole funkcjonuje OC, które wymaga jego dyspozycji również w niedzielę. Z przepisów wynika, że ma prawo do 35 godzin odpoczynku obejmującego 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Wypisałam więc, że pracuje w niedzielę od 6.00 do 11.00 .Jak powinny zostać rozliczone te godziny, jako 100% każda czy 150%? Wynagrodzenie pracownika: 2322,56 zł.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może nakazać nauczycielom pełnienie stałego dyżuru na spotkania z rodzicami ... np. 1 godz. w tygodniu? Jeśli tak to na jakie przepisy się może powołać? Jak to unormować w szkole?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe