Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zasady dotyczące zasad określania długości okresu zasiłkowego wskazane są w art. 8 i 9 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia...

PORADA PRAWNA

30 sierpnia 2021 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Szkoła pracuje w trybie pięciodniowym od poniedziałku do piątku. Nauczyciel ma zwolnienie lekarskie do piątku, kolejne otrzyma od poniedziałku. Czy przerwanie zwolnienia lekarskiego na sobotę i niedzielę może być traktowane jako powrót na dwa dni do pracy?

Zasady dotyczące zasad określania długości okresu zasiłkowego wskazane są w art. 8 i 9 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 z późn. zm. – dalej ustawa).

I tak: okres płatności zasiłku chorobowego (w przypadku pracowników liczony łącznie z okresem wypłaty wynagrodzenia chorobowego), czyli tzw. okres zasiłkowy, wynosi maksymalnie 182 dni, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Wyjątek stanowią choroby przypadające w okresie ciąży albo gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą.
W obu tych przypadkach jeden okres zasiłkowy wynosi do 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej).
Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się:
• okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy niezależnie od tego, jaka choroba była przyczyną poszczególnych okresów niezdolności,
• okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni (art. 9 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej).
Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w tzw. okresie wyczekiwania.

Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z jedną jednostką chorobową, czy też pracownik ma wiele schorzeń, z tytułu których korzysta ze zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli są to różne choroby, bieg tzw. okresu zasiłkowego we wskazanym stanie faktycznym ulega przerwaniu.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT