Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący zmniejszył o jeden oddział nabór na nowy rok 2018/19 - zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Czy mogę zwolnić nauczyciela - bibliotekarza pracującego w pełnym wymiarze (ur. 5 maja 1958 r.) z art. 20 KN i z odprawą razem dziewięciomiesięczną? W jego miejsce planuje powierzyć pracę nauczycielowi j.rosyjskiego, który ma odpowiednie kwalifikacje (studia podyplomowe) do pracy w bibliotece szkolnej, a obecnie uczy j. rosyjskiego - ma pełny etat. Od przyszłego roku szkolnego nie będzie miał pełnego wymiaru godzin jako nauczyciel j. rosyjskiego. Dodam, że nauczyciel bibliotekarz wyraża chęć przejścia na emeryturę i ma ponad 30 lat pracy na tym stanowisku. Czy podana podstawa prawna i planowany tok jest właściwy.
Zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby godzin poszczególnych przedmiotów, w przypadku gdy nauczyciel przedmiotowiec posiada również kwalifikacje do zajmowania stnowiska nauczyciela bibliotekarza, mogą być przyczyną zwolnienia dotychczasowego nauczyciela bibliotekarza. Podobnie jest w przypadku nauczycieli zatrudnionych w świetlicy szkolnej - wyrok Sądu Najwyższego z dnia 09.08.2005 r. II PK 392/04:
"Zmiana planu nauczania może uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela z nauczycielem wykonującym wyłącznie funkcje wychowawcze w świetlicy, jeżeli w jej wyniku możliwe będzie przydzielenie zajęć wychowawczych w świetlicy nauczycielom prowadzącym działalność dydaktyczną, a niemających pełnego obciążenia."
W przypadku zwolnienia nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie z powodów organizacyjnych (art. 20 KN albo art. 225 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, w przypadku nauczycieli gimnazjów i szkół, w których prowadzone są klasy gimnazjum - tu najpierw przeniesienie w stan nieczynny, a w razie braku zgody - zwolnienie), przysługuje mu 6-miesięczna odprawa, również wówczas, gdy po takim zwolnieniu przejdzie na emeryturę. W związku z przejściem na emeryturę otrzyma on także odprawę emerytalną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka w 1987r. ukończyła Studium Nauczycielskie kierunek: nauczanie początkowe. Potem ukończyła studia podyplomowe- dwusemestralne studia w zakresie wychowanie fizyczne i gimnastyka korekcyjna. Czy nauczycielka ta może uczyć edukacji ruchowej w klasach I-III szkoły podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sąd II instancji podtrzymał Wyrok Sądu Pracy I Instancji i przywrócił nauczyciela do pracy.
Nauczyciel ten był zatrudniony w wymiarze pełnego etatu w Gimnazjum od maja 2011 r. jako 10/20 pedagoga i 9/18 nauczyciel WOS. Przy czym sprawował funkcję dyrektora gimnazjum, więc miał zniżkę pensum jako nauczyciel WOS i wypracowywał tylko 5 godzin WOS i 10/20 pedagoga. Taki stan rzeczy trwał do dnia połączenia Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w ZESPÓŁ SZKÓŁ w dniu 01.09.2015 r., wówczas dyrektor ten został zwykłym pracownikiem ( z przerostem ambicji po dawnym stanowisku funkcyjnym ) i z powodu niesubordynacji i innych przyczyn na mocy KP ówczesny dyrektor szkoły podstawowej wręczył mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Nastąpił proce w Sadzie pracy, który trwał do dnia 05.04.2018 r. - kiedy to zapadł wyrok w II Instancji , który przywraca nauczyciela do pracy. W międzyczasie na mocy REFORMY OŚWIATY, od 01.09.2017 r. Zespół Szkół przekształcił się w Szkołę Podstawową. W arkuszu organizacyjnym nie ma już stanowiska pedagoga gimnazjum w wymiarze 10/20, tak jak było przed połączeniem placówek. Jak obecnie zachować się co powrotu tego nauczyciela do pracy?
Jakie godziny mu przydzielić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nabył prawo do emerytury z dniem 11.11.2017r. Jego łączny staż pracy wynosi ponad 30 lat, w tym staż "pracy przy tablicy" 17 lat. Nauczyciel będzie pracować do końca obecnego roku szkolnego, tj. do 31.08.2018 z uwagi na fakt, iż chce przejść na emeryturę. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpi prawdopodobnie za porozumieniem stron (nauczyciel złoży wniosek) na podstawie art. 30 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy w związku z art.23 ust.4 pkt 1 Karty Nauczyciela. Czy rozwiązanie stosunku pracy w tym przypadku jest prawidłowe? W jakiej wysokości i na jakiej podstawie prawnej należy się odprawa pieniężna? Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektorzy w szkołach (placówka feryjna) powinni podpisywać listę obecności? Czy jest jakaś podstawa prawna, która o tym mówi? Spotkałam się ze stanowiskiem, że niektóre organy prowadzące szkołę wprowadzają taki obowiązek.
Czy jakiś przepis określa jak powinna wyglądać lista obecności dla pracowników niepedagogicznych? Czy powinna być imienna (jedna lista dla każdego pracownika) i przechowywana z kartami ewidencji czasu pracy. Czy może być to lista zbiorcza?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję od 1982 roku. W przyszłym roku będę miała 30 lat pracy. Czy mogę przejść na emeryturę? Czy zmieniło się coś w dotychczasowych przepisach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe