Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel w akcie mianowania ma powierzone dwa stanowiska: pedagoga oraz nauczyciela przedmiotu. Ponadto jest zatrudniony na pełen etat. W sytuacji, gdy nie ma dla nauczyciela...

PORADA PRAWNA

13 kwietnia 2018 Kadry

Sąd II instancji podtrzymał Wyrok Sądu Pracy I Instancji i przywrócił nauczyciela do pracy. Nauczyciel ten był zatrudniony w wymiarze pełnego etatu w Gimnazjum od maja 2011 r. jako 10/20 pedagoga i 9/18 nauczyciel WOS. Przy czym sprawował funkcję dyrektora gimnazjum, więc miał zniżkę pensum jako nauczyciel WOS i wypracowywał tylko 5 godzin WOS i 10/20 pedagoga. Taki stan rzeczy trwał do dnia połączenia Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w ZESPÓŁ SZKÓŁ w dniu 01.09.2015 r., wówczas dyrektor ten został zwykłym pracownikiem ( z przerostem ambicji po dawnym stanowisku funkcyjnym ) i z powodu niesubordynacji i innych przyczyn na mocy KP ówczesny dyrektor szkoły podstawowej wręczył mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Nastąpił proce w Sadzie pracy, który trwał do dnia 05.04.2018 r. - kiedy to zapadł wyrok w II Instancji , który przywraca nauczyciela do pracy. W międzyczasie na mocy REFORMY OŚWIATY, od 01.09.2017 r. Zespół Szkół przekształcił się w Szkołę Podstawową. W arkuszu organizacyjnym nie ma już stanowiska pedagoga gimnazjum w wymiarze 10/20, tak jak było przed połączeniem placówek. Jak obecnie zachować się co powrotu tego nauczyciela do pracy? Jakie godziny mu przydzielić?

Nauczyciel w akcie mianowania ma powierzone dwa stanowiska: pedagoga oraz nauczyciela przedmiotu. Ponadto jest zatrudniony na pełen etat. W sytuacji, gdy nie ma dla nauczyciela godzin pedagoga (z pensum 20 -godzinnym), dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnić jemu godziny w ramach pełnego etatu nauczyciela przedmiotu z pensum 18 – godzinnym (18/18). Z pytania wynika, że nauczyciel ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć z WOS-u; bez zmiany aktu mianowania, jeśli nauczyciel posiada również kwalifikacje do nauczania innych przedmiotów, łącznie należy przydzielić jemu 18 godzin w klasach gimnazjalnych lub także szkoły podstawowej. Jeśli natomiast dyrektor nie dysponuje godzinami dla nauczyciela w klasach gimnazjalnych, co wynika ze zmian organizacyjnych zaistniałych po wyroku przywracającym do pracy, powinien zastosować do nauczyciela procedury wymienione w art. 225 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60, w tym doręczyć pisemną informację o zmianach organizacyjnych w związku z wygaszaniem gimnazjum, propozycję ograniczenia zatrudnienia, przeniesienie w stan nieczynny z możliwością odmowy przez nauczyciela, wypowiedzenie z prawem do odprawy. Jeśli natomiast nauczyciel będzie kontynuował zatrudnienie na pełen etat, w części w jakiej dyrektor nie będzie miał dla nauczyciela przydziału godzin, będzie zobowiązany do wypłacania wynagrodzenia za przestój (art. 80 i art. 81 § 1 KP). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT