Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Podstawa prawna:1) Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.) w szczególności art. 5 ust. 5g – 5r),2) Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych...

PORADA PRAWNA

06 grudnia 2012 Prawo oświatowe

Organ prowadzący szkołę przekazuje placówkę stowarzyszeniu. Jak wygląda sprawa odpraw, w momencie kiedy stowarzyszenie zrezygnuje z prowadzenia szkoły i ponownie przejmie ją organ prowadzący?

Podstawa prawna:

1) Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.) w szczególności art. 5 ust. 5g – 5r),

2) Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ze zm.) - w szczególności art. 1, art. 8 ust. 1.

Na podstawie uchwały organu stanowiącego oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny jednostka samorządu terytorialnego jako organ prowadzący szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, w drodze umowy może przekazać prowadzenie szkoły osobie prawnej lub osobie fizycznej.

Jednostka samorządu ma obowiązek w terminie 6 miesięcy przed dniem przekazania szkoły powiadomić pracowników szkoły oraz organizację związkową o przyczynach i terminie przekazania, jego ekonomicznych i socjalnych skutkach dla pracowników.

Nauczyciel w terminie 3 miesięcy od uzyskania tej informacji może złożyć oświadczenie o odmowie przejścia do tej szkoły, co skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy (i prawem do odprawy pieniężnej) z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela, z dniem przekazania szkoły. 

Jeśli nauczyciel nie złoży takiego oświadczenia, pozostaje w zatrudnieniu. Z dniem przejęcia szkoły stowarzyszenie jest obowiązane zaproponować nauczycielom na piśmie nowe warunki pracy i płacy oraz wskazać termin, do którego nauczyciele mają złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków na podstawie art. 5 ust. 5o Uso.

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy powoduje rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z upływem 3 miesięcy od dnia, do którego nauczyciel miał złożyć oświadczenie. Do nauczyciela, który odmówił przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, stosuje się przepisy o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Nauczyciel traci zatrudnienie z upływem 3 miesięcy, jeśli nie przyjmie warunków pracy proponowanych przez stowarzyszenie. Wówczas prawo do odprawy jest uzależnione od ilości zatrudnionych w tej szkole pracowników. Jeżeli pracowników jest co najmniej 20, odprawa przysługuje w wysokości uzależnionej od stażu pracy w tej szkole wg zasad określonych w art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Odprawa nie przysługuje, jeśli nauczyciel odrzuci proponowane przez stowarzyszenie warunki zatrudnienia, a w szkole jest zatrudnionych mniej niż 20 pracowników.

W trybie określonym w umowie, na podstawie której szkoła została przekazana z art. 5 ust. 5k ustawy o systemie oświaty, osoba prawna lub osoba fizyczna, która przejęła szkołę, na swój wniosek może przekazać ją do prowadzenia jednostce samorządu.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT