Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego lub pomocy nauczyciela jest uzależnione od tego, jakie są zalecenia w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego temu...

PORADA PRAWNA

13 sierpnia 2018 Prawo oświatowe

Od września do klasy I szkoły podstawowej będzie uczęszczało dziecko posiadające orzeczenie ze względu na niepełnosprawność ruchową. Dziecko porusza się na wózku inwalidzkim lub, po powierzchni płaskiej, za pomocą kul. Dodatkowo jest cewnikowane i pampersowane. W związku z tym mam kilka pytań: 1.Czy można zatrudnić w szkole podstawowej pomoc nauczyciela, czy koniecznie musi być zatrudniony nauczyciel wspomagający lub asystent nauczyciela? 2. Czy nauczyciel ma obowiązek przebierać dziecko pampersowane? 3. Kto powinien wnosić dziecko do sali lekcyjnej? (sala, w której dziecko będzie się uczyło znajduje się na I piętrze, w szkole nie ma windy, schody również nie są dostosowane do transportu wózka inwalidzkiego); 4. Czy szkoła musi dostosować warunki w budynku na potrzeby dziecka niepełnosprawnego, np. podjazdy, platforma na wózek przy schodach, itp.?

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego lub pomocy nauczyciela jest uzależnione od tego, jakie są zalecenia w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego temu konkretnemu uczniowi z niepełnosprawnością ruchową - § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r., poz. 1578.
Z przepisów o zakresie obowiązków służbowych nauczyciela wymienionych w art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 nie wynika, że nauczyciel ma stały obowiązek przebierania ucznia lub wykonywania czynności higienicznych. Na wykonywanie takich zadań nauczyciel musiałby wyrazić zgodę. Co do pytań nr 3 i 4, ponieważ dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia każdemu uczniowi bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu, skoro przyjął niepełnosprawnego ucznia, musi ustalić, w jaki sposób zapewni takie warunki dziecku; do obowiązków nauczycieli nie należy wnoszenie dziecka po schodach czy do sali, w związku z tym konieczne jest rozważenie powierzenia takich zadań pracownikowi lub pracownikom niepedagogicznym albo dostosowania budynku do potrzeb ucznia z niepełnosprawnością ruchową – art. 7 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. Działania te powinny zostać uzgodnione z organem prowadzącym, odpowiedzialnym za finansowanie działalności placówki – art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT