Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ponieważ każde posiedzenie rady pedagogicznej jest protokołowane, protokół powinien zostać podpisany na zasadach określonych w uchwale określającej jej protokołowanie....

PORADA PRAWNA

30 sierpnia 2015 Prawo oświatowe

Czy rada pedagogiczna ma obowiązek zatwierdzenia protokołu jeśli nie zgadza się z jego treścią? p.o. dyrektora twierdzi, że obowiązkiem rady pedagogicznej jest zatwierdzenie treści każdego protokołu. Czy prawdą jest, że jeśli rada nie zatwierdzi protokołu można ukarać nauczycieli karą porządkową? Zebrania rady są protokołowane, a jeśli są spotkania z wójtem, przedstawicielem KO, czy należy je protokołować? Regulamin RP nie precyzuje tej kwestii. Proszę o wskazanie podstaw prawnych w wymienianych kwestiach.

Ponieważ każde posiedzenie rady pedagogicznej jest protokołowane, protokół powinien zostać podpisany na zasadach określonych w uchwale określającej jej protokołowanie. Zazwyczaj protokół podpisuje protokolant oraz dyrektor. Dopuszczalne jest także rozwiązanie, że protokół podpisują wszyscy uczestnicy posiedzenia (art. 43ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Osoby nie zgadzające się z treścią protokołu nie powinny go podpisywać, ewentualnie mogą pod treścią protokołu sporządzić adnotację, z którymi zapisami protokołu się nie zgadzają, co wyjaśnia przyczynę braku podpisu pod treścią protokołu. Nie jest to natomiast uchybienie uprawniające do ukarania karą porządkową, ponieważ nie dotyczy organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy (art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.).
Jeżeli w posiedzeniu rady pedagogicznej biorą udział osoby spoza grona nauczycielskiego, informacja o obecności tych osób powinna zostać zaznaczona w protokole, a protokół podpisany zgodnie z powyższymi zasadami. Protokołu nie sporządza się natomiast na spotkaniach niemających charakteru posiedzenia rady pedagogicznej. Nie każde spotkanie nauczycieli z osobami z zewnątrz jest posiedzeniem rady pedagogicznej.

 


 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT