Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy ucznia, któremu został wyznaczony termin egzaminu klasyfikacyjnego, a na który uczeń się nie zgłosił. Uczeń przyniósł do szkoły podanie o wyznaczenie nowego terminu gdyż z powodów rodzinnych (mama w szpitalu) nie mógł przyjść na egzamin. Nauczyciel odmawia wyznaczenia nowego terminu oraz twierdzi, iż nie przeprowadzi egzaminu dopóki dopóty nie otrzyma stosownego zaświadczenia potwierdzającego, iż uczeń faktycznie nie mógł uczestniczyć w egzaminie.
Wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu klasyfikacyjnego nie jest kompetencją nauczyciela. Zgodnie z brzmieniem art. 44l ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.2198 z późn.zm.) uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w terminie ustalonym z nim i z jego rodzicem, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.2198 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Rodzic dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego został decyzją dyrektora zwolniony z opłat za wyżywienie dziecka w przedszkolu. Czy przedszkole niepubliczne może opłaty za wyżywienie tego dziecka rozliczyć z dotacji na kształcenie specjalne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń jest zwolniony na okres całego roku szkolnego i nie wiem, co prawidłowo powinno być wpisywane w dzienniku. Czy zwolniony, czy nieobecny usprawiedliwiony, czy może jeszcze inna wersja?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka języka polskiego jest na l4 z powodu zaawansowanej ciąży. Na ten czas przydzieliłem zastępstwa: bibliotekarka (wykształcenie wyższe, bibliotekoznawstwo) z dużym stażem pracy oraz pani zatrudniona na świetlicy (wykształcenie wyższe, filologia rosyjska i pedagogika opiekuńcza), też z dużym doświadczeniem, zgodziły się na zastępstwa i prowadzą zajęcia z polskiego w klasach 4 (a i b). Czy są prawne przeciwskazania takiego przydzielenia zastępstw? Nadmieniam, że obie panie w latach 90. uczyły języka polskiego, mają duże doświadczenie i prawidłowo wywiązują się ze swoich obowiązków.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z najnowszymi przepisami, rodzice mają płacić jedynie za dodatkowy czas spędzony przez ich dziecko w przedszkolu – złotówkę za szóstą i każdą kolejną godzinę. Ustawa zakazuje pobierania od nich opłat innego rodzaju, także za dodatkowe zajęcia takie jak rytmika, język angielski, czy matematyka. Dotyczy to także takich sytuacji, kiedy rodzice wyrażają wolę opłacania tych zajęć w całości z własnej kieszeni. Jeżeli organ prowadzący nie wyrazi zgody za opłatę tych zajęć mimo chęci rodziców, to czy kategorycznie zabronione będzie organizowanie tych zajęć. Czy jest podstawa prawna do tego pytania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły masowej, do której zostało skierowane dziecko do kształcenia specjalnego z powodu zespołu Aspergera jest zobowiązany prawnie do zatrudnienia nauczyciel wspomagającego, nawet jeżeli w orzeczeniu nie ma takiej informacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe